CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi, TBMM'nin çalışma programına ilişkin parlamentoda basın toplantısı düzenledi.

Anadol, parlamentonun nasıl çalışacağını TBMM İçtüzüğünün belirlediğini, içtüzüğün, parlamentonun çalışma düzeninin Anayasası olduğunu ifade etti. Anayasa ve içtüzüğe göre, aksi karar alınmadıkça Meclisin 1 Temmuz'da tatile girip, 1 Ekim'de yeniden açıldığını hatırlatan Anadol, ''Erdoğan, bunları yok farz ederek, kendi grubunun milletvekillerine, çocuk kandırır, elma şekeri uzatır gibi 'şu kanunları, nasıl çıkartırsanız çıkartın, tatile ancak öyle girersiniz' diyerek, tatili milletvekillerine lütuf gibi sunmakta, milletvekillerini maraba yerine koymaktadır'' diye konuştu.

Parlamentonun Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri toplanarak, saat 19.00'a kadar çalıştığına işaret eden Anadol, çok olağanüstü bir durumda, yılda 3-5 kez Meclis'in gerekirse sabahlara kadar da çalışabileceğini söyledi.

Anadol, Trafik Kanununun bile aralıksız 5 saatten fazla, molalı ise 8 saatten fazla araç kullanımını yasakladığına işaret etti.

Saat 13.00'de başlayan Meclisin, sabah saat 04.00'e kadar çalışmaya devam ettiğini dile getiren Anadol, kuliste uyuklayan iktidar milletvekillerinin, nereye oy vereceklerini bilmeden, elleri havaya kalkmış şekilde, gözlerini ovuşturarak, içeride oy kullandığını söyledi. Anadol, cumhuriyet ve demokrasi tarihinde böyle bir çalışma usulünün görülmediğini, bunun parlamentoya, halka, demokrasiye saygısızlık olduğunu belirtti.

Anadol, ''Saat 03.00'te, 04.00'te iki kurum çalışıyor; biri TBMM, diğeri bar ve pavyonlar. Biz milletvekiliyiz, Recep Tayyip Erdoğan'ın marabası, pavyon fedaisi, gece kuşu değiliz. Sayın Başbakan ortadan kayboldu, yurt içinde mi, yurt dışında mı, mavi yolculukta mı, inzivaya mı çekildi, bilen yok. Ondan sonra da 'bitinceye kadar çalışacaksınız...' Sen demokratik bir ülkenin Başbakanı mısın yoksa piramitlerde işçi çalıştıran firavun musun?'' diye konuştu.

CUMARTESİ VE PAZAR DA ÇALIŞMAYA HAZIRIZ
TBMM'nin tatile girme hakkının olmadığını vurgulayan Anadol, içtüzük gereği normal mesai saatleri içerisinde Meclisin tatile girmeden çalışmasını istediklerini ifade etti. Anadol, ülke güç koşullardayken, parlamentonun tatile girme hakkının bulunmadığını dile getirdi. Anadol, çok önemli yasalar varsa, Cumartesi ve Pazar günleri de çalışmaya hazır olduklarını bildirdi.


Muharrem İnce de ''Biz bütün yaz çalışmaya hazırız. Başbakan, tatiline devam etsin. TBMM, tatil yaptığı otelin sahibine de Üstün Hizmet Ödülü verecek. Oradan başka otele geçsin, onlara da bu ödülü versinler. Başbakan'ın yokluğunda, Türkiye rahatlasın. Biz insanca tatil yapmadan 1 Ekime kadar çalışmaya hazırız'' diye konuştu.