CHP oylamaya katılmadı

CHP, Meclis Genel Kurulu'nda 333 oyla kabul edilen Anayasa değişikliği teklifinde maddelere geçilmesine ilişkin oylamaya katılmadı.

19.04.2010 - 22:48

CHP oylamaya katılmadı

TBMM Genel Kurulunda Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine geçildi.

Genel Kurul'da teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylamaya 410 milletvekili katıldı. Milletvekillerinden 333'ü kabul oyu kullanırken, 73'ü red oyu verdi. Oylamada, 2 milletvekili çekimser kalırken, 2 oy da boş çıktı. Geçersiz oy çıkmadı.

Anayasa değişikliği teklifinin 1. tur oylamasında 1. maddesinin görüşülmesine başlandı.

CHP KATILMADI!
Anayasa değişikliği telifi nedeniyle toplanan ve usül tartışmalarına sahne olan TBMM Genel Kurulu'ndan, akşam saatlerinde bir gelişme yaşandı.

CHP, teklifin tümüne ilişkin oylamaya katılmama kararı aldı. Konuya Canlı Gaste'de açıklık getiren CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, "... Sonunda tümü oylanıyor. Tümüne oy verdiğimiz zaman kabul etmediğimiz maddelere de oy vermiş olacağız. Tümüyle ilgili oylamaya katılmama kararımız var. Anayasa değişikliği her zaman iyiye doğru olmaz. Bu kötüye doğru bir değişikliktir. Bu Erdoğan'ın Anayasasıdır" dedi.

Özyürek, maddelerin oylanmasında Genel Kurul'da olup olmayacakları konusunu ise daha sonra değerlendireceklerini söyledi.

Aynı yayında söz alan MHP'li Cihan Paçacı ise oylamaya katılacaklarını ancak ret oyu vereceklerini söyledi.

BDP DE KATILMADI
Yeni haftanın ilk baskısını Meclis bahçesinden yapan Canlı Gaste, BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız'ı da ağırladı.

Yıldız, "Biz bu Anayasa'nın ne tümüne ne de maddelerine ilişkin oylamasına katılmayacağız. Biz bu Anayasa'nın içinde değiliz" şeklinde konuştu.

OYLAMAYA GEÇİLDİ
Meclis Genel Kurulu'nda, Anayasa değişiklik teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Oylama öncesinde, Genel Kurul'da gergin anlar yaşandı. Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Anayasa Mahkemesi sürecini kastederek, "Bu Meclis'in Anayasa değişiklik teklifi hukuken var, fiilen yok" dedi.

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, CHP'ye gönderme yaparak, "İşin başında Anayasa Mahkemesi'ne gideriz mantığıyla hareket ederseniz, bu sizi zan altında bırakır" derken, MHP'li Oktay Vural, "Cemil Çiçek teklifin hükümet tasarısı, dayatma olduğunu itiraf etti" şeklinde konuştu.

"YÜCE DİVAN'A GÖNDERECEĞİZ"
CHP ve MHP grubuna gönderme yapan Çiçek, "Bizim cesaretimizle ilgili bir şey söylemeyin. Bizim cesaretimizin zekatı bile size yeter" ifadesini kullanırken, CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu da, "Sayın Çiçek, hangi hukuk anlayışıyla savcıya talimat veriyorsunuz. Hangi yasayı getirirlerse getirsinler, onları Yüce Divan'a göndereceğiz" diye konuştu.

Bu konuşmaların ardından, teklifin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın 'gelecek döneme bırakılım' önergesi reddedilirken, teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylama yapıldı ve 333 oyla kabul kararı çıktı.

Öngörülen planın, ilk iki maddeyi bitirmek yönünde olduğu ve bunun sabah saatlerini bulmasının beklendiği kaydedildi. Bugün saat 15.00 itibariyle de görüşmelerin devam etmesi bekleniyor.

ÇELİK: SALDIRGAN KAFATASÇI / İZLEYİN

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...