CHP Parti Meclisi sil baştan

Cumhuriyet Halk Partisi'nde dün yapılan Parti Meclisi seçimlerinin ardından sonuçlar iptal edildi, yeniden sayım yapıldı. Yeni sayımda Adnan Keskin ilk sıraya yükselirken, ilk sayımda Kılıçdaroğlu'nun 'anahtar liste'sini delen Çetin Soysal liste dışı kaldı.

19.07.2012 - 12:40

CHP Parti Meclisi sil baştan

Cumhuriyet Halk Partisi'nin iki gün süren 34. Olağan Kurultayı'nda en üst karar organı olan Parti Meclisi'nde yer alan 60 isim dün belli olmuştu.


CHP'nin sabaha karşı tamamlanan parti meclisi seçimlerinde bazı sandıklarda hatalı sayım yapılması üzerine sabah saatlerinde yeniden sayım yapıldı. Birleştirme tutanakları yeniden gözden geçirildi.

Yeniden yapılan sayımlar sıralamayı baştan aşşağı değiştirdi. Adnan Keskin'in en fazla oy aldığı son parti meclisi sonuçlarına göre Şafak Pavey 2. sıradan 4. sıraya geriledi. Parti Meclisi'nde Bihlun Tamaylıgil, Volkan Canalioğlu gibi çok sayıda isim daha üst sıralara yükseldi.

Bazı isimlerin ikinci sayım sonrası aldıkları oy sayısı düşerken listede üst sıralara çıkması da tartışma yarattı. Yeniden yapılan sayım sonucu oy sayısı 80 azalan Erdoğan Toprak 8 sıralık bir yükselişle 38. sıraya çıktı.

Kılıçdaroğlu'nun 'anahtar liste'sini delen Fikri Sağlar ise ikinci sayımda 23'üncü sıradan 18'inci sıraya yükseldi.

ÇETİN SOYSAL LİSTE DIŞI
Anahtar listeyi delen başka bir isim olan Çetin Soysal'ın da aralarında olduğu bazı isimler ise 'kadın ve gençlik' kotası nedeniyle bu sayımda liste dışı kaldı. Soysal'ın Seçim Kurulu'na itiraz etmesi bekleniyor.

GÖZLER SEÇİM KURULU'NDA
Seçim Kurulu, 48 saatlik itiraz süresinin dolmasının ardından CHP PArti Meclisi'ne kimlerin girdiğini net bir şekilde ortaya koyacak.

İLK SONUÇLAR
İlk sayım sonuçlarına göre Haluk Koç 902 oyla ilk sırada, Şafak Pavey 878 oyla ikinci, Adnan Keskin 876 oyla üçüncü sırada yer almıştı.

Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Çankaya İlçe Seçim Kurulu yetkililerinin, PM listesine ilişkin, teknik uygulamadan kaynaklanan olumsuzluk belirlediğini, daha sonra bunu düzeltme yoluna gittiğini ifade etti. Keskin, bu teknik sorunun, listelerin çift bilgisayarla ayrı ayrı kaydedilmesinden kaynaklanmış olabileceğinin düşünüldüğünü anlattı.

Seçim kurulu yetkililerinin burada herhangi bir ihmali ya da kasıtlı davranışının söz konusu olmadığını kaydeden Keskin, listelerdeki karışıklığın yalnızca teknik bir hatadan kaynaklandığını belirtti.

Listede kendisiyle ilgili farklı bir yanlışlığın söz konusu olduğunu ifade eden Keskin, ''Ben 9 numaralı sandıktan 41 oy almıştım. Sandık seçmen tutanağında 41 oy aldığım belirtilmiş. Ama birleşme tutanağına '4' olarak geçmiş. Yani 37 oy benim açımdan kaybolmuş. Bunu düzelttiler. 876 olan oy sayım 913'e çıktı'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...