İstanbul Adalet Sarayı'nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın şikayeti sonrası yargılandığı dava için adliyeye giden CHP Parti Meclis Üyesi, avukat Saliha Sera Kadıgil gözaltına alındı.

Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Kadıgil, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulandı. 

Kadıgil ifadesinde, “Aralarında utandığım tek tweet ezanla ilgili olan paylaşımdır. Diğerleri cımbızlanmış paylaşımlardır" dedi. Kadıgil, partinin ağırlığına yakışmayacağını düşünerek 2013 Ocak ayına kadar olan paylaşımlarını temizlediğini de söyledi.

Kadıgil'in serbest bırakılmasına karar veren mahkeme gerekçesinde, Kadıgil'in attığı tweetlerin 2011 ve 2013 yıllarına ait olduğu, üzerinden uzunca bir sürenin geçtiğini belirtti.

Şüphelinin 2011 yılında attığı ezan tweetinden utandığını ve pişman olduğunu belirttiği, bu tweeti nedeniyle sosyal medya hesaplarından özür dilediği de yer alan kararda, “Attığı tweetlerin tarihlerinin eski olması nedeniyle TCK'nin 216. Maddesinde tanımlanan 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçunun unsuru olan kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkma unsurunun gerçekleşmediği kanaatine varılarak tutuklanması yönündeki talebin reddine…" denildi.

"YAPILMAK İSTENEN BU TOPLUMU KUTUPLAŞTIRMAKTIR"

Serbest bırakılan Kadıgil'i çıkışta partililer karşıladı.

Burada bir açıklama yapan Kadıgil, "Halkı kin ve düşmalığa, tahrik' suçundan içeride yargılandım. Bu benim suçum değil, benim beş, altı tveetimden cümle seçip, bunu gündeme taşıyanların suçuydu. Yapılmak istenen bu toplumu kutuplaştırmaktır. Buna asla hizmet etmeyeceğim. Bu süreçte bir insanın dahi kalbini kırdıysam, hepsinden samimiyetle özür dilerim" diye konuştu.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise şöyle konuştu: "Eğer bu ülkede 2010 yılında yazılan tveetler incelemeye tabi tutulacak ve o tveetler hakkında soruşturma açılacaksa, iktidar partisinin tüm siyasetçilerinin yargılanması ve tutuklanması gerekir. Sera Kadıgil'i şüpheliymiş, suçluymuş ve kaçıyormuş gibi gözaltına aldırtmak 'Hayır' oyu verecek yurttaşlarımıza yönelik bir gözdağıdır."