CHP: Provokatif bir eylem

CHP İzmir İl Kongresinde seçimler öncesi aday konuşmaları sırasında arbede ve yumruklaşma yaşandı. Provokatif bir eylem yaşandığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP İzmir İl Kongresinde il başkanı adayı Utku Gümrükçü'nün konuşması sırasında sahneye yürüyüp pankart açan kişinin partiyle organik bağı olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 07.01.2018 - 23:04

CHP: Provokatif bir eylem

CHP İzmir İl Başkanlığında yeni yönetimin belirlenmesi için Celal Atik Spor Salonu'nda düzenlenen il kongresinde seçim maddesi öncesi Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, konuşma yaptı.

Günün birlik ve beraberlik günü olduğunu, parti içi küskünlük ve kırgınlıkların bir kenara bırakılmasını isteyen Sındır, "Vatanın her yerinde acı ve gözyaşı var, toplumsal barış ortadan kalktı. Kin ve nefret, ne yazık ki egemen bir dil haline geldi. 'Artık yeter, başka bir Türkiye mümkün' diyoruz. Bu ülke insanı milletimiz AK Parti iktidarına mahkum değildir. İnsanca, mutlu, huzurlu, sevgi ve barış içinde bir yaşam mümkün, bunu sağlayacak yegane güç de CHP'dir." dedi. 

Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ise konuşmasında parti olarak tek adam yönetimine karşı olduklarını belirterek, "CHP'de tek adam olmayacak İzmir'de de... Belediye başkanlarımızla ilgili yerel yönetimler performans değerlendirme sistemine de geçeceğiz. Birbirimizle uğraşmayacağız." ifadesini kullandı.

"HİÇKİMSE 'KEMAL KILIÇDAROĞLU KAYBETTİ' DEDİRTEMEZ"

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da kongrede taraf olmaması gereken milletvekilleri ve belediye başkanlarının taraf olduğunu, bu nedenle kendisinin de taraf olmak zorunda kaldığını ileri sürdü.

Bayır, şöyle konuştu:

"Örgüt üzerinde ayak oyunu oynamaya kimsenin hakkı yok. Genel merkez yöneticisi değil genel başkan danışmanı sıfatıyla bir arkadaşımız il delegelerini tek tek sorguya çekti. 'Şu adaya oy vereceksin' dedi. CHP tarihinde böyle bir şey yok. Ankara'ya döndüğümüzde İzmir milletvekilleri olarak hesap sormamız gerekir. Hiçkimse bu kongrede Kemal Kılıçdaroğlu'nu yarıştıramaz. 'Kemal Kılıçdaroğlu kaybetti' dedirtemez. 2019 siyasetini dizayn etmek isteyenler İzmir örgütünün üzerinden ellerini çeksinler. Benim bir daha milletvekili olmamın bir anlamı yok. 2019 yılında AK Parti'yi alaşağı edemezsek ne Tacettin Bayır'ın ne Aziz Kocaoğlu'nun esamesi okunur."

KONGREYE ARA VERİLDİ

Delegelerden topladıkları imzaları divan başkanlığına sunarak başkanlığa resmen aday olan Deniz Yücel ve Utku Gümrükçü, konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. 

İlk konuşmayı yapan Deniz Yücel, aday olması yönünde gelen taleplerden sonra yola çıktığını, örgütün kendisine görev vermesi durumunda görev süresi doluncaya kadar görevinin başında olacağını, herhangi bir yere aday olmayacağını bildirdi. 

Diğer aday Gümrükçü'nün konuşması sırasında sahneye yürüyerek pankart açan bir kişiye CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger ve İzmir Milletvekili Tacettin Bayır müdahale etti.

Bu sırada salonda arbede ve yumruklaşmalar yaşandı. Bir tahta parçasını sopa olarak kullanan bir kişinin kalabalığın üzerine yürümesini başka bir partili engelledi. 

Divan Başkanı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır'ın müdahale etmesine rağmen kalabalık sakinleştirilemedi. Divan kurulu, kongreye 15 dakika ara verildiğini, salonun sakinleşmemesi durumunda kongrenin iptal edileceğini duyurdu.

Bu sırada kongre salonunun dışına da çevik kuvvet ekipleri sevk edildi.

Verilen aranın ardından kongre salonuna yeniden gelen Divan Başkanı Bingöl, "Yaşananlar sizi mutlu ediyorsa devam edelim" dedi.

Arbede nedeniyle konuşması kesilen, verilen aranın ardından yeniden kürsüye gelen Gümrükçü, yaşananlara çok üzüldüğünü, "bu olayın kendisine değil CHP'ye yapılmış bir ihanet" olduğunu belirtti.

Gümrükçü, "O (Pankart açan) şahıs 2015 yılında Atilla Sertel'in milletvekilliliğinin düşürülmesi için mücadele eden kişiydi. Bu arkadaş bu işi adet edindi. Birliğimizi beraberliğimizi kimsenin bozmasına izin vermeyeceğiz. Biz büyük bir aileyiz, birbirimizi seveceğiz." ifadesini kullandı. 

TEKİN BİNGÖL'DEN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP İzmir İl Kongresinde il başkanı adayı Utku Gümrükçü'nün konuşması sırasında sahneye yürüyüp pankart açan kişinin partiyle organik bağı olmadığını söyledi.

CHP İzmir İl Başkanlığında yeni yönetimin belirlenmesi için Celal Atik Spor Salonu'nda düzenlenen il kongresinde yaşanan gerginlikle ilgili gazetecilere açıklama yapan kongrenin divan başkanı Bingöl, provokatif bir eylem yaşandığını belirtti.

Bingöl, olayı çıkaran kişinin ajan, provokatör kimliğiyle kongreyi sabote etmek amacıyla görevlendirilmiş bir şahıs oldununu savunarak, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 3,5 aydır partimizde son derece nitelikli kongre süreçlerinin yaşıyoruz. Böylesine provokasyona meydan verilmesi, bunun CHP'nin üzerinde oynanan oyunlardan bir tanesi olduğunu somut bir şekilde göstermiştir."

Olayın kongreye gölge düşürmek üzere bir girişim olduğunu, sağduyulu partililer tarafından kısa sürede daha da büyümeden engellendiğini aktaran Bingöl, "yandaş basın" tarafından yaşananların büyük bir olaymış gibi paylaşılmaya çalışıldığını ifade etti.

Bingöl, pankart açan kişinin 2 yıl önce partiden ihraç edildiğine dikkati çekerek, "Partimizle hiçbir organik bağı yoktur. Toplantımızı sabote girişiminde bulunan şahısla ilgili hukuku girişimlerde bulunulacak." diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...