CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na dönme çağrısına yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, "Başkanlığa kapı açan çalışmanın parçası olmayız" dedi.

Tercihini başkanlıktan yana koyan AK Parti ile sonuç alınamayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, mektubunda "Parlamenter sistemin mutabakatı sağlanmalı. Parlamenter sisteme dayalı anayasaya katkı veririz" ifadelerini kullandı.

CHP lideri, önceki komisyonda üzerinde anlaşılan 60 maddenin, yargıya ilişkin hükümler eklenerek Meclis’e sevkedilmesini de önerdi.

AK PARTİ'NİN MEKTUBUNDA CHP'YE ELEŞTİRİ

AK Parti'nin mektubu da Meclis Başkanlığı'na ulaştı. Kahraman'ın çağrısına olumsuz yanıt veren CHP'ye yönelik eleştirilerin yer aldığı mektupta Başbakan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Komisyonun çalışma usulleri konuşulurken, CHP’nin ön koşul ve dayatmalarla komisyonun iradesini ipotek altına almaya çalışması, iyi niyet ve beklentilerle başlayan çalışmaları kesintiye uğratmış, milletimizin Yeni Anayasa umudunu gölgelemiştir. Anayasa yazım faaliyeti ve Uzlaşma Komisyonunun çalışmaları, her şeyden önce, müzakereyi, fikirlerin birbirleriyle etkileşimini ve siyasi tutumların esnemesini gerektirmektedir.

HP’nin, komisyonu, ön şart ve dayatmalarla ipotek altına almaya ve müzakere masasını devirmeye yönelik 'şartlı müzakere' tutumu, demokratik müzakere usullerine aykırı olduğu gibi iyi niyetle de bağdaşmamaktadır."

Davutoğlu ayrıca, komisyona katılan partilerin ön şart getirmemesi durumunda AK Parti'nin çalışmaya hazır olduğunu kaydetti.

MECLİS BAŞKANI'NDAN ÇAĞRI

CHP Heyeti, Başkanlık Sistemi' tartışmaları nedeniyle 3. toplantıda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan ayrılmıştı.

Bu gelişmenin ardından Kahraman da Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi parti liderine, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na geri dönün" çağrısı yapan mektup göndermişti.