Haluk Koç: CHP'nin seçim hükümetinde yer alması söz konusu değil

CHP sözcüsü Haluk Koç, CHP'nin seçim hükümetinde yer almayacağını söyledi.

ntv.com.tr 19.08.2015 - 17:08

Haluk Koç: CHP'nin seçim hükümetinde yer alması söz konusu değil

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi ve Kılıçdaroğlu'na hükümeti kurma görevini vermemesinin demokrasiye büyük zarar vereceğini ifade etti.

"Açık ve net söylüyoruz; CHP hükümet kurma sorumluluğunu almaya hazırdır" diyen Koç, gazetecilerin seçim hükümetinde CHP'nin yer alıp almayacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

"CHP, eğer Anayasa'nın 144, 116'sı çalışır ise bölye bir teklifi kabul edecek olsa kısa süreli bir seçim hükümetinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin CHP'ye yaptığı teklifi kabul ederdi. Onun için CHP'nin böyle bir seçim hükümetinde yer alması söz konusu değil." 

Koç'un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Ülkemiz terör olaylarını yaşarken Cumhurbaşkanı sorumsuz bir şekilde davranıyor. Ülkenin genç fidanları ölürken ülkenin Cumhurbaşkanı muhtarlara fıkra anlatıyor. Bugün kamu güvenliği sıfırlanmışsa terör aynen bir veba gibi ülkeye yayılmışsa ekonomi alarm veriyorsa böyle bir dalganın içinde bizler Türkiye'de Cumhurbaşkanının ağzından neleri konuşuyoruz, tam bir ibret. 

ERDOĞAN'A AĞIR ELEŞTİRİLER

13 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor. 13 yıldır bu ülkede hükümet sorumlulğu kimde. Kimler PKK terör örgütüyle pazarlık masası kurdular. Kimler kendi hırs ve çıkarları için milletin dirliği üzerinden pazarlık yaptı. Bu sözler hiç sana dokunmuyor mu Sayın Cumhurbaşkanı? Sen neredeydin o 13 yıl?

Türkiye'nin bugün yaşadığı kaosu yaratan sensin, baş sorumlu sensin. Bu acılar yaşanırken sarayında fıkra anlattın. Bugün Türkiye'nin derdi ateş düşen ocaklar şehit olan genç kardeşlerimizdir. 

Varsa saray yoksa saray, yere batsın senin sarayın. PKK ve ileri gelenleri silah bırakmadan hukuk devleti kurallarını çiğneyerek pazarlık yapan sensin. PKK'nın şehir yapılanmalarına göz yuman sensin, senin yönetimin. Kirli pazarlık sürecini yöneten sensin. Uyarılar, eleştiriler yapılınca bunlar çözüme barışa karşı iftirasını yayan senin tayfandır. 

Bugün bunların ektikleri fırtınanın faturasını gencecik evlatlarımız ödüyor. Tek bir kişi Türkiye'de kendi korkularıyla yetersizlikleriyle koskoca bir ülkeyi rehin almış durumda. Sorumluluklarına bakmadan milletin gözünün içine baka baka fıkra anlatıyor. Saraydaki kişinin niyeti açıktır. Seçimle geldi, seçimle gitmemek için her yolu deneyecektir. Türkiye'yi hepbaraber bu karanlığın esiri olmaktan kurtarmalıyız. 

Devletin tepesinde kavga olmaz dedik. Ama kandan ve uzlaşmamazlıktan medet uman birileri var. Sarayın yolunu bilmeyene saray kapalı diyor. Unutma Çankaya'nın yerini bilmeyenleri de aziz milletimiz tanımayacaktır.

"MİLLİ İRADENİN GASPI"

Cumhurbaşkanının teamülleri reddederek Kılıçdaroğlu'na görev vermemesi milli iradenin gaspıdır. CHP 7 Haziran'dan bu yana hükümet sorumluluğunu üstlenmek ve ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için yapıcı bir tutum sergilemiştir. 

Tayyip Erdoğan ise hırsıyla Türkiye'yi seçime sürüklemekte ısrar etmektedir. Seçmenin sandıkta gösterdiği irade iktidar saplantısının önüne geçememektedir. Şimdi kaçak saray bahane edilerek CHP'nin sorumluluk almasının önüne geçilmek istenmektedir. Demokratik teamüller çiğnenmektedir. 

Diğer muhalefet partileri de buna seyirci kalmamalıdır. Açık ve net söylüyoruz; CHP hükümet kurma sorumluluğunu almaya hazırdır. Erdoğan ipe un sermeyi bırakmalıdır. Türkiye'yi erken seçime sürükleyenleri milletimiz asla unutmayacaktır. CHP kaçak saraydan gelen tüm engellemelere diğer siyasi partilerin çözümsüzlükte ısrar etmelerine karşı çözüm için her fedakarlığı yapmaya hazırdır."

Sayfa Yükleniyor...