Kılıçdaroğlu CHP'nin seçim bildirgesini açıkladı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Beyannamede taşeron işçilere kadro, iş garantili eğitim ve çalışan emekliden yapılan kesintiye son verilmesinin yanı sıra Passolig'in kaldırılması gibi vaatler de var.

ntv.com.tr 02.10.2015 - 10:59

kılıçdaroğlu2-30-09-15.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin "Önce Türkiye" başlıklı seçim bildirgesi ve aday tanıtım toplantısına katıldı. 

Toplantıda Kılıçdaroğlu, partisinin 1 Kasım'daki genel seçimlere yönelik seçim beyannamesini açıkladı. 

Önceki beyannamede yer alan; taşeron işçilere kadro, asgari ücretin 1500 liraya çıkarılması, YÖK'ün kaldırılması gibi vaatler bu beyannamede de yer alırken farklı vaatler de dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin iktidar olması durumunda Passolig uygulamasının kaldırılacağını, gazi ve şehit yakınlarının sorunlarıyla ilgilenmek üzere Başbakanlık'a bağlı Gaziler ve Şehitler Yüksek Kurulu'nun kurulacağını söyledi.

"Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız" diyen Kılıçdaroğlu, bürokrasideki gereksiz masrafların önüne geçilebilmesi için bütün gelirleri Gelir İdaresi Başkanlığı'nın toplayacağı bir düzenlemeyi de hayata geçireceklerini duyurdu.

Kılıçdaroğlu, imam hatip okullarını da kapatma gibi bir niyetleri olmadığını da tekrarladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"7 Haziran seçimlerinin üzerinden 5 ay geçti. Bu seçim bildirgesini gençlere adıyorum. Bu seçim bildirgesinin ana omurgasını umudumuz olan gençler oluşturuyor. Gençleri yarının umudu olarak görüyorum ama gençler bugünün de ortaklarıdır.

Bu seçim bildirgesini tarım işçilerine adıyoruz. Kaybettiğimiz gencecik fidanlarımıza adıyoruz. İşsizlikten bunalmış, işsiz gençlerimize adıyoruz bu seçim bildirgesini. Üniversitelerimizde okuyan sorunları çözülmemiş gençlere adıyoruz. 

Büyüklerin kabahatlerinin faturasını gençler ödediği için gençler diyoruz. Bugün ülke nüfusunun yarısı gençlerden oluşuyor. Gençlerin hiçbir sorununu çözmediler. Gençleri biz baştaşı yapacağız. 6 milyon 62 bin üniversite öğrencisinden söz ediyorum. Mevcut yurtlar ihtiyacın yüzde 10'unu bile oluşturmuyor.

Gençleri olağan şüpheli sınıfından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil olağan yurtsever olarak göreceğiz. Gençlerden beklediğim bir şey var. Biz bu gençlerden ne bekliyoruz. Siyasete ilgi gösterin. Siyaseti dinazorlardan temizleyin.

Eğer sizler siyasete girerseniz bugün Türkiye'de yaşananların hiçbirisi olmaz. Yüzde 10 gençlik kotasını getirdik. Gelin kurultaya oranı yükseltin size destek vereceğim. Siyasete girin aktif unsur olarak öne çıkın. Biz size ne vaadediyoruz. Hiçbir partinin yapmadığını yaptık. CHP'nin internet sitesine girin ve partiye üye olun önünüzde hiçbir engel yok. 

İŞ GARANTİLİ EĞİTİM

İşsizlik geleceğin de sorunu. İş garantili eğitim yapacağız. 3. sınıftan itibaren fabrikalarda stajları yapacaksınız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak. Bizim getirdiğimiz düzende oğlunuz kızınız asla işsiz olmayacak.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO

Geçen seçim bildirgesinde de söz vermiştim sözümün arkasındayım, taşeron işçilerin tamamı kadrolu olacak.

"SÖZÜM SÖZ"

Asgari ücretle çalışanların yüzde 80'i genç. Sevgili gençler size sözüm söz, asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz, herkes rahat yaşayacak. 

"BİBER GAZI OLMAYACAK"

Bir ülkede diktatöre diz çöktüren gençler sizinle övünüyoruz ve gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Yasakalar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler. Özgürlüğü sağlayacağım.

1 yıl içinde hiçbir üniversitelinin yurt sorunu olmayacak. Her anne baba benim oğlum kızım güvenli bir ortamda okuyor diyecek. 

"PASSOLİG'İ KALDIRACAĞIM"

Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Gençler rahat rahat maça gidecek. Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

"YÖK'Ü KALDIRACAĞIZ"

YÖK belasını kaldıracağız. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz hakkı var. Eğitimi parasız yapacağız. Gençler için düşündüğümüz her şey ülkenin geleceği için alınmış bir karardır. 

"LİSEKART'I GETİRECEĞİZ"

Lise son sınıf öğrencilerinin öğrenim harcamalarına yönelik "lisekart" uygulamasını getireceğiz. 

"TUZAĞA DÜŞMEYİN"

Gençler sakın tuzağa düşmeyin. Eğer gelip birisi size inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki bu ülkeye en büyük ihaneti yapandır. Etnik kimlik, dini inanç üzerinden siyaset... Bu tuzağa düşmeyin. Yaşam tarzı üzerinden de ayrışmaya son vereceğiz. Bunları reddedin ve bütün toplumu kucaklayın. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden siyaset önümüzdeki en büyük tehlikedir.

Bölgenin sorunlarını en iyi analiz eden parti CHP. Devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP'de. 

Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan projeleri seçim bildirgesine almadık. 5 ay önce seçim bildirgesini burada açıkladık. Neden bir daha seçim sandığına gidiyoruz. Koalisyon kurulacaktı buna kim engel oldu. Seçimden çıkan sonuç neydi? Halk başkanlık sistemini kabul etmediğini söyledi.

13 yıldır tek başına yönetiyorlar, tek başına yönetmeye izin vermiyorum. Bunu en yii okuyan parti hangisi. Sizin oyunuzu en iyi okuyan parti CHP'dir. Oyuna saygı göster. Hemen seçim demedik. Bu seçimde sloganımız "Önce Türkiye." Biz bir sonraki seçimi düşünmedik. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle oy kullanın. Çıkan sonucu değerlendirdik ve yeni bir anlayışla yol almamız gerektiğine karar verdik. 

"MHP'NİN MALUM TAVRI NEDENİYLE GERÇEKLEŞMEDİ"

Bütün bu toplantılardan sonra dedik ki, ülkenin koalisyona ihtiyacı var. Koalisyon nasıl olur. 14 madde halinde koalisyon maddelerini belirledik ve kamuoyuyla paylaştık. Bizim gönlümüz yüzde 60'lık bloğun hükümeti kurmasından yanaydı. Ama MHP'nin malum tavrı nedeniyle bu gerçekleşmedi. 10 gün görüştükten sonra bize erken seçim hükümetini kuralım dediler. Milli iradaye  duyduğumuz saygı nedeniyle bunu kabul etmedik.

Koalisyon hükümeti neden kurulamadı? Eğer bir siyasi lider özgür iradeye sahip değilse, kendi iradesini başka bir otoriteye ipetek etmişse o lider koalisyon kurup ülkeyi yönetemez. Sarayda oturan zattın baskısını yaşamının her alanında hissediyorsa olmaz. Lider özgürce karar alan kişidir. Görüşmelerin tamamını tutanaklar altına aldık. Bizim söylediklerimiz kamuoyunu rahatsız edecek olsaydı zaten bunu çoktan açıklarlardı. 

Ülkenin cumhurbaşkanı 400 milletvekilini vermezseniz bu tablo ortaya çıkar dedik. Biz üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdik. Eğer bugün koalisyon kurulsaydı emeklilerimiz bu bayramda ilk ikramiyelerini almış olacaklardı.

5 TEMEL SORUN

Demokrasi Türkiye'de kan kaybediyor. Türkiye'nin 5 temel sorunu; demokrasi, hukukun üstünlüğü, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış... Dış politikanın vatandaşa hangi faturaları çıkardığını görüyoruz. Bizim dışımızada Türkiye'nin 5 temel sorununu dile getiren siyasi parti var mı? Herkes sadece bir ucundan tutuyor.  12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz. Lise öğrencilerinin hapse atıldığı ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz.

Anayasayı değiştireceğiz, eşit yurttaşlığı getireceğiz. En önemlisi siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Cumhurbaşkanı başbakandan gizli nasıl örtülü ödenek kullanacak. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Eğer Türkiye bölgesinde ve dünyada saygı kazanmak istiyorsa birinci sınıf demokrasiyi getirmelidir. Kişi başına gelirin 45-50 bin dolar olduğu ülkelerde birinci sınıf demokrasi var.

"CHP'YE OY VERMEK ZORUNDASINIZ"

Yabancı sermye ülkeden kaçıyor, neden? "Mal güvenliğimiz yok, ya el konulursa" diyorlar. İş adamlarına sesleniyorum, üretmek istiyorsanız, çalışmak istiyorsanız CHP'ye oy vermek zorundasınız. Türkiye büyük bir ülkedir ama iyi yönetilmediği için toparlanamıyor. Dolar 3 lirayı geçti, kim iktidarda? Kendisi sorun olan iktidar sorunlara çözüm bulamaz.

ÇALIŞAN EMEKLİDEN KESİNTİYE SON

Kredi borçlarının faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz. çalışan emekliden Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesilmesi uygulamasını kaldıracağız. Borcun dahi olsa hastanelerde insanca tedavi olmak istiyorsan oy vereceğin parti CHP, bu kadar açık ve net.

BÜTÜN GELİRLERİ GİB TOPLAYACAK

Buradan bürokrasi konusunda yapacağımız bir değişiklikten söz ediyorum. Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız. Bir işveren düşünün. Yanında çalıştırdığı işçiler için beyannameyi SGK’ya veriyor. Vergiyi gelir idaresine, işçilerin beyanlarını da veriyor. Esnaf da iki ayrı yere veriyor. Niye iki ayrı yere veriyorlar? Milyonlarca kağıt harcanıyor. Milyonlarca harcamalar yapılıyor. Biz bütün gelirleri sadece ve sadece gelir idaresi başkanlığının toplayacağı bir düzenleme yapacağız. En büyük kağıt tasarrufunu gerçekleştirmiş olacağız. Bir yere muhatap olacaklar. Yeminli mali müşavirler, muhasebeciler sizin de eliniz rahatlayacak.

BORCU OLMAYANA SIFIR FAİZLİ KREDİ

Mazotu çiftçiye dolardaki artış nedeniyle 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Her kuruşu hesaplıyoruz. Bütün orman köylüleri Orman Genel Müdürlüğü tarafından sigortalı yapılacak. Üniversiteleri bilgi üretim yuvası haline getireceğiz, her türlü düşüncenin özgürce tartışıldığı bir yer haline getireceğiz. Sigorta ve vergi borcu bulunmayan esnaf ve KOBİ'ye sıfır fazili kredi vereceğiz.  

"DEVLET ÖĞLEN YEMEĞİ VERECEK"

Hiçbir anne baba eğitim sisteminden memnun değil. 12 yılda 13 kez eğitim politikası değişmişse orada millilikte bir sorun vardır. Öğretmenler toplumun lideri olacak. Siyasilerin değil, eğitimlerin belirlediği bir eğitim politkası yapacağız. Taşımalı eğitime son vereceğiz, tam gün eğitim yapacağız. Çocuk öğle yemeğini okulda öğretmeniyle birlikte yiyecek, beslenme çantası değil, devlet öğlen yemeği verecek. Okul aile birliklerinin tamamını yasal statüye kavuşturacağız. 

"İMAM HATİPLERİ KAPATMA NİYETİMİZ YOK"

Bize CHP gelecek imam hatip okullarını kapatacak diyorlar. Hayatımda duyduğum en büyük iftiralardan biri. Orada okuyan çocuklar bizim çocuklarımız. Hiçbir okulun bir siyasi partinin arka bahçesine dönüşmesini kabul edemeyiz. Bizim imam hatipleri kapatma gibi bir düşüncemiz yok, açık ve net kamuoyu önünde ifade ediyorum.

Türkiye 2 milyonun üzerinden mülteci kabul etmiş ve görevini yapmıştır. Ne zaman ki Avrupa kapılarına dayandılar, neden buraya geliyorlar demeye başladılar. Mülteci sorunu  Türkiye değil, bir Avrupa ve dünya sorunudur. 

"KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEYE TALİBİZ"

Kürt sorunu iki baldırı çıplak hikayesiyle başladı. Kürt sorunu güvenlik politikalarıyla çözülür mü? Biliyoruz ki çözülmez. Bu sorunun çözümünde siyasi partilerin ilk duruşları ne olmalı. Siyasi partiler teröre karşı açık ve net bir tavır takınacaklar. Kürt sorununu toplumsal uzlaşmayla çözeceğiz. Bunun merkezi TBMM'dir. Bu temel sorunu çözmek için siyasi partiler hangi ilkelerden yola çıkmalıdır. Samini ve dürüst olmaları lazım. Muhalefete ve topluma bilgi verilmesi lazım. Biz bu sorunu çözmeye talibiz. Bu sorunu CHP dışında hiçbir parti çözemez. Sorunun çözümüyle ilgili bizim kadar emek harcayan başka bir parti yoktur. Bizim gizli ajandamız yok. Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz.

GAZİLER VE ŞEHİTLER YÜKSEK KURULU

Bugün müziğimiz yoktu, şehitlerimiz olduğu için. Şehidin olduğu her eve ateş düşüyor. Düne kadar ne söylüyorlardı bugün ortaya çıkan tablo ne?  Gazi kardeşlerime sesleniyorum, milletvekillerinin sağlıkta hakları neyse aynısını size de tanıyacağız. Her şeyden tasarruf edilir, gaziden tasarruf edilmez. Başbakanlığa bağlı gaziler ve şehitler yüksek kurulunu oluşturacağız. Bütün sorunları buradan çözülecek. Kapı kapı dolaşarak değil.

AKP 13 yılda ülkeyi buraya getirdi. MHP her şeye hayır diyor, neden siyasete giriyorsun. HDP denklem dışı Türkiye'yi yönetmeye hazır değil. eğer siz saraya hizmet etmek isteyen birini istiyorsanız oy vereceğiniz parti belli. Ama saray yerine halka hizmet edecek birini istiyorsanız adres belli.

Sayfa Yükleniyor...