CHP: Silahları teslim etmesi vazgeçilmez şart

PKK'nın 8 Mayıs'tan itibaren çekilme kararına ilişkin CHP'den yapılan ilk değerlendirmede "PKK'nın silahları teslim edeceğini beyan etmesi vazgeçilmez bir şarttır" denildi.

25.04.2013 - 17:15

CHP: Silahları teslim etmesi vazgeçilmez şart

PKK'nın Kandil sorumlusu Murat Karayılan'ın, 8 Mayıs'tan itibaren geri çekilmeye başlayacaklarını açıklamasının ardından CHP'den ilk değerlendirme geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaşananların Türkiye'nin geleceğinin TBMM, Hükümet ya da halk tarafından değil, terör örgütü elebaşı Öcalan ve onun Kandil'deki karşılığı tarafından belirlendiğini gösterdiğini ileri süren Loğoğlu, ülkede silahların gölgesi altında sözde bir barış ve çözüm arayışının sürdürüldüğünü savundu.

"Böyle üç aşamalı bir yol haritası çizip sanki, yetki, otorite kendilerindeymiş gibi bir durumun Türkiye'ye empoze edilmesini biz kaygı verici buluyoruz" diyen Loğoğlu, bu aşamalar sırasında nelerin yaşanacağının da belirsiz olduğunu söyledi.

Loğoğlu, şöyle konuştu:

"Artık gerek Öcalan'ın gerek Kandil'in yaptığı bu açıklamalar, Öcalan ile yapılan pazarlıkların yavaş yavaş ortaya çıkması anlamına geliyor. Kandil'in yaptığı açıklamanın unsurları konusunda bir anlaşmaya varılmamış olsaydı böyle bir açıklama yapılmazdı.

Hepimiz dostluk, barış istiyoruz ama AKP'nin Türkiye'yi, halkımızı getirdiği bu nokta hazmedilebilecek, içimize sindirebileceğimiz bir nokta değil."

CHP'nin de herkes gibi çözüm ve barış istediğini, ancak bunun TBMM'nin belirlediği bir çerçevede olmasından, Hükümetin TBMM'nin gücünü arkasına almasından yana olduğunu vurgulayan Loğoğlu, "Ama AKP bunu Adalet ve Kalkınma Partisinin bir meselesi olarak görüyor. Pazarlıklar da bu çerçevede, dar bir çerçevede kaldığı için böyle inanılmaz koşullarla karşı karşıya kalıyoruz" ifadesini kullandı.

Loğoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çekilmek, şiddetin sona ermesi elbette hepimizin memnuniyet duyacağı bir sonuç. Silahların susması önemli ve gerekli ama yeterli bir durum değil. Nedir yeterli olan durum PKK'nın, Kandil'in, Öcalan'ın hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı her türlü şiddet ve terör eyleminden vazgeçildiğini ve silahlarını teslim edeceklerini, bırakmak değil teslim edeceklerini, kesin bir dille ve alenen beyan etmesidir. Bu bizim için vazgeçilmez şarttır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...