CHP tartışmalı imzaları inceleyecek

Milletvekili emekli aylıklarına zam önergesinde imzaları bulunan iki vekil için inceleme komisyonu kuran CHP, düzenlemenin Köşk'ten onay alması durumunda Anayasa Mahkemesi'ne gidecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.12.2011 - 18:37

CHP tartışmalı imzaları inceleyecek

Bolu Milletvekili Tanju Özcan ve Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun da tepki gösterdiği milletvekili emekli aylıklarına ilişkin önergeye imza atan vekillerdi.

CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu, Tanju Özcan'ın da yer aldığı bir toplantı gerçekleştrdi.

Toplantıda, Özcan'ın talebi üzerine ön inceleme komisyonu oluşturuldu.

CHP TBMM Grup Yönetim Kurulu, Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan'ın da katılımıyla toplandı.

Toplantıya, aynı zamanda Grup Yönetim Kurulu üyesi olan ve milletvekili emekli aylıklarına yapılan zamma ilişkin önergede imzası bulunan Özcan da katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:
''Kamuoyuna malolan konuya ilişkin Bolu Milletvekili Sayın Tanju Özcan'ın ön inceleme yapılması yolundaki talebi üzerine, Grup Yönetim Kurulu içerisinden 3 kişilik bir komisyon oluşturularak, yapılan ön inceleme sonucunda yeniden değerlendirme yapılacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.''

CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, İstanbul Milletvekili, Ali Özgündüz ve Manisa Milletvekili Sakine Öz, komisyonda görev yapacak.

KÖŞK ONAYLARSA ANAYASA MAHKEMESİNE
Öte yandan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bugün toplanan CHP MYK'da üzerinde en çok durulan konu da emekli milletvekillerinin maaşlarındaki artış oldu.

MYK sonrası gazetecilerin karşısına çıkan Parti Sözcüsü Birgül Ayman Güler, 'aşırı artış' düzenlemesinin CHP'ye ait olmadığı söyledi.

Düzenlemeye verilen toplan 216 'kabul' oyu içinde CHP'li milletvekili olmadığını ifade eden Güler, ''Önerge AKP'nin önergesidir, 216 oyun sahibi de bütün muhalefet oylarının toplamının 213 olduğunu göz önünde bulundurursanız demek ki iktidar partisinindir. Yani emekli milletvekili maaşlarındaki artışa ilişkin olarak bir tepki gösterilecekse bu tepkinin hedefi partimiz değildir, partimizin tavrı son derece açıktır. Biz bu haksız artışa neden olan AKP kararını Cumhurbaşkanı onaylarsa bunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracağız'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...