AK Parti, bugün CHP ve MHP'ye yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde randevu talebini de içeren mektubunu gönderdi.

Konuyla ilgili hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hem de TBMM Başkanı Cemil Çiçek gazeetcilerin sorularına muhatap oldular.

Mektubun BDP'ye gönderilmediğinin ifade edilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, ''Onu bilmiyorum, karşı tarafa sorun'' dedi.

Kılıçdaroğlu, mektubun içeriğinin açıklanabileceğini, gizlenecek bir şeyin olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin, ''Mektupta, sizin talebiniz olan, Meclis Başkanlığı koordinatörlüğünde olduğu bilgisini aldık. Böyle ibare varsa, sizin talebiniz yerine gelmiş oluyor mu?'' sorusuna Kılıçdaroğlu, şöyle karşılık verdi:

''Görüşmeye ne diye geliyorlar, bilmiyorum. Anayasa değişikliğiyle ilgili gelmek istiyoruz diyorlarsa, Meclis Başkanı'nın eşgüdümü var, Meclis Başkanı eşgüdümü sağlar. Onun dışında bizim bilmediğimiz bir bilgi verebilirler, onu da saygıyla karşılıyoruz, gelirler, bakarız.

Usulü de Meclis Başkanı belirler. Parlamentonun geleneğinde bu tür çalışmaların nasıl yapıldığı belli, yeni bir çalışma yapmıyoruz, sıfırdan çalışma da başlatmıyoruz. Daha önce Ecevit hükümeti döneminde, ondan önceki dönemlerde bir uzlaşma komisyonu nasıl kurulur... Her partiden, genelde iki milletvekili alınıyor -iki mi üç mü alınır onu da bilmiyoruz- bunlar bir araya gelirler, oturur çalışırlar.''

TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e de, AK Parti'nin mektubuyla ilgili, ''Anamuhalefet Partisinin sizin koordinatör makam olmanız konusunda bir ısrarı var. Sizin değerlendirmeniz ne olur?'' sorusu yöneltildi.

''Bu konuda zaten bir tereddüt yok'' yanıtını veren Çiçek şunları söyledi:
''Siyasi partilerimize şu ana kadar yaptığım iadeyi ziyaretlerimde, zaten Meclis Başkanı'nın başkanlığında anayasa konusunun görüşülmesi ve Uzlaşma Komisyonu kurulması noktasında farklı bir düşüncede olan siyasi parti şuana kadar görmedim ama konuşmanın konusu, bu mektubun konusu sadece bu mudur, hani bir araya gelince insan başka şeyleri de konuşabilir. Onun için bu konuda çok farklı bir değerlendirme ben görmedim. Zaten 1 Ekim tarihi itibariyle de Meclis açılınca, ben siyasi partilerimize Uzlaşma Komisyonu ile ilgili yazı yazacağım."

''İnisiyatif sizde yani efendim öyle değil mi?'' sorusunu da Çiçek, ''Meclis gerçekleştirecek. Zaten anayasa konusu Hükümet konusu değil. Bunu daha evvel sayısız defalarca Hükümet sözcüsü iken de açıkladım. Anayasa yapım işi Meclisin işidir. Dolayısıyla biz 1 Ekim'de Meclis açılınca, bunun gereğini yapmaya çalışacağız'' karşılığını verdi.

AK PARTİ HEYETİ
Bu arada AK Parti, yeni anayasa çalışmaları çerçevesinde Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik başkanlığında oluşturulan heyette, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, TBMM Anayasa komisyonu başkanı Burhan Kuzu yer alıyor.