CHP yeni tüzüğü 'Meclis'te konuşacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı 01.11.2010 - 18:58

CHP yeni tüzüğü 'Meclis'te konuşacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Suha Okay, MYK toplantısında, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''3 Kasım'da yapılacak PM toplantısında, 'MYK üyelerinden şimdilik 13 1 isim belirlemeye' ilişkin düşüncelerini bildirdiğini'' ifade etti.

Okay, Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan MYK toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Toplantıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2008 yılında değiştirilen tüzüğün uygulamaya konulmasına yönelik genel merkeze gönderdiği yazının da ele alındığını kaydeden Okay, MYK üyelerinin yazıya ilişkin görüşlerinin alındığını belirtti.

Okay, ''3 Kasım günü PM toplantıya çağrılmıştı. PM toplantısında Sayın Genel Başkanımız, 'Merkez Yönetim Kurulu üyelerinden şimdilik 13 1 isim belirlemeye' ilişkin düşüncelerini bildirmiştir'' diye konuştu.

Yeni tüzükte genel sekreterin görev ve sorumluluklarının daraltıldığının ifade edilmesi ve Önder Sav'ın yeniden genel sekreterlik görevine getirilip getirilmeyeceğinin sorulması üzerine de Okay, bunun Genel Başkan'ın kararı olduğunu vurguladı.

Eski ve yeni tüzüğün ilgili maddelerinin iyi okunması halinde ''Güçsüz genel sekreterlik geliyor'' şeklindeki haberlerin doğru olmadığının anlaşılacağını belirten Okay, genel sekreterlik makamının sadece evrak havalesinden sorumlu makam haline dönüştürüldüğü türünden yazıların kulaktan dolma bilgilerle ortaya konduğunu kaydetti.

Okay, ''3 Kasım'da Parti Meclisi toplantısında bu tartışmalara son nokta konulacak mı?'' sorusu üzerine, ''Parti Meclisi'nin iradesine ben ipotek koyamam. Parti Meclisi Çarşamba günü düşüncelerini ortaya koyacaktır'' diye konuştu.

''CHP'YE ZARAR VERİYORLAR"
Okay, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş ile partiden istifa eden Eşref Erdem'in, kurultaya gidilmeden yeni tüzüğün uygulamaya konulmasını hukuksuz bulduklarını ifade ettikleri hatırlatılarak, bunu nasıl bir değerlendirdiğinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

''Siyasi partilerin organları vardır. Genel başkanlık da bir organdır. Parti Meclisi de Merkez Yönetim Kurulu da... Bunların en üstünde kurultay vardır.

Partinin tüzüğü uyarınca, Parti Meclisi'nin de yetkileri vardır. Açıkçası ayın 3'ünde toplanacak olan Parti Meclisi'nde, bunu Parti Meclisi üyeleri gündeme getirebilir veya tartışabilir. Parti Meclisi'nin yetkisi içerisindedir. Bu konuda ismini ifade ettiğiniz bazı arkadaşlarımız sürekli, ısrarla bunları dile getiriyorlar. Hukuk ve bilgi dışı spekülatif açıklamalarda bulunuyorlar. Nitekim, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yazısında bu tartışmalara nokta koyacak ibareler yer almaktadır. Oysa birilerinin bu tartışmayı eğer CHP içindeyseler yapmalarını doğal karşılıyorum. Ama bunu doğal karşılarken de CHP'ye zarar verdikleri düşüncemi de paylaşmak isterim. Ama CHP ile ilişiğini kesenlerin CHP'lilere akıl vermesini de anlamak da zorluk çekiyorum.

'KEMAL'LE BU İŞ ZOR' HABERLERİ
Yeni tüzüğü Genel Sekreter Önder Sav'ın kabul etmediği, 'Kemal'le bu işi götürmemiz zor' dediği ve yeni bir tüzük kurultayı için imza toplanmasına yönelik Okay'ın görevlendirildiği yönündeki haberler:

''O haberlerin hemen hemen hepsi yalan. Uygulamaya girmesi yazıyla belirtilen tüzüğe ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ne benim görevlendirilmem doğrudur ne de Sayın Genel Sekreterin, Sayın Genel Başkanımıza ön ismiyle hitabı söz konusudur. Bu hiçbir zaman da olmamıştır. Sayın Genel Sekreterimiz bu konuda herkesten fazla dikkat gösteren bir kişidir. Açıkçası bu tür yalan haberleri üretmek bazı kuruluşlar için sanat haline dönüşmüştür. Birileri

CHP içerisinde kimi saygı üslubunu da aşan tartışmalar var görüntüsünü özel olarak sergilemek istiyorlar. Bunu haber yapanları da kınıyorum.''

'EMRE İTAATSİZLİK' İDDAİSI
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde verilen resepsiyona komutanların katılmamalarıyla ilgili, ''Emre itaatsizlikle eşdeğerdir'' ifadesini kullandığının anımsatılması üzerine de Okay şunları söyledi:

''TSK, doğrudan Başbakan'a ve Cumhurbaşkanı'na bağlıdır. Ancak AKP'nin diğer genel başkan yardımcıları ve sorumluları da her nedense kendilerinin iktidarda olduğunun farkında değiller. AKP yönetimi ordu ve yargıyla mücadele ederek siyasette prim yapma düşüncesinden vazgeçmelidir. Bu kurumlar da ülkemizin kurumlarıdır ve anayasal kurumlardır. Kurumları yıpratmak adına böylesine açıklamalarda bulunmaktadırlar. Onlara iktidarda olduklarını bir kez daha ben hatırlatıyorum."

BÜLENT ECEVİT'İ ANMA TOPLANTISI
Okay, CHP'nin üçüncü genel başkanı olan, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in vefatının 4. yılı dolayısıyla 5 Kasım Cuma günü parti genel merkezinde anma toplantısı düzenleneceğini kaydetti.

Okay, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun açılış konuşmasını yapacağı toplantının onur konuğunun Rahşan Ecevit olacağını bildirdi.

TAKSİM'DEKİ SALDIRI
Terörün yakıcılığını sürdürdüğünü ifade eden ve tTerör örgütünün 2011'de yapılacak genel seçimlere kadar eylemsizliği sürdüreceğine ilişkin haberleri hatırlatan Okay, ''Tabii bu biraz manidar oluyor. Terörün haklısı olmaz kanlısı olur. Terörle mücadelede müzakereyle sonuç alınamaz. Maalesef gelinen noktada terör can yakmaya devam etmektedir. Terörle mücadele kararlılıkla sürmelidir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...