CHP yönetimi silbaştan

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Suriye ile ilişkiler, terörle mücadele, CHP yönetimindeki değişim ve Somali’ye yardım konularında konuştu.

16.08.2011 - 10:45

CHP yönetimi silbaştan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV’den Sibel Erdem’in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından dikkat çeken bölümler şöyle:

-Ne oldu da Suriye ile savaş noktasına gelindi? Kamuoyu böyle bir şeyi desteklemiyor.
Suriye ile uzun tarihi-kültürel ilişkilerimiz var. Ortak bakanlar kurulu toplanıyordu, ortak baraj temeli atıldı, vizeler kaldırıldı. Şimdi ne oldu da bu durum değişti. Türkiye’nin dış politikası batılı egemen güçlerin güdümüne girdi.

KÜRT SORUNU
Kılıçdaroğlu Başbakan’ın ‘Bıçak kemiğe dayandı’ söylemiyle ilgili olarak da şunları söyledi:
-Niye ramazandan sonra? Ramazan boyunca gelen şehitler için gerekçe mi bulacağız? Önce barışın dilini egemen kılmak lazım. Tüm yurttaşları kucaklamak lazım. Siyasetçiler savaşın değil barışın dilini kullanmalı.

-30 yıllık tablo terör olgusunun sadece silahla çözülemeyeceğini bize gösterdi. Bunu herkes biliyor. Bir tek Başbakan Erdoğan bilmiyor. Bugüne gelmemizin sebebi siyaset kurumunun çözüm üretmemesidir. Eğer çözüm olacaksa biz CHP olarak destek vermeye hazırız. Gelinen noktada hükümetin tavrı bizi endişelendiriyor.

CHP YÖNETİMİNDE DEĞİŞİM
-CHP Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin yarıya yakanı değişecek. Açıklamayı yarın yapacağım.

SOMALİ’YE YARDIM
-Somali’ye yardımların ulaşması için Kızılay’la işbirliği içindeyiz. Bağış malzemelerini buradan Kızılay’a teslim edeceğiz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...