CHP yüzde 5 hazırlığında

Eski Adalet Bakanı ve halen DSP’de siyaset yapan Hikmet Sami Türk, seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi için yasa teklifi hazırladıklarını ve CHP lideri Baykal’dan olumlu tepki aldıklarını söyledi.

11.03.2010 - 18:11

CHP yüzde 5 hazırlığında

Hikmet Sami Türk, “Biz DSP olarak destek arayışı için önce anamuhalefet partisine gittik, Deniz Baykal’a. Seçim barajının yüzde 5’e indirilmesini istiyoruz. Önümüzdeki günlerde mecliste grubu bulunan bütün partilere gideceğiz, iktidar partisi de dâhil olmak üzere. Başbakan’dan da randevu istenecek” dedi.

“İktidar partisinin de bir şey yapmak gerektiğini düşündüğünü”, ancak barajı indirmek yerine 100 kişilik bir ‘Türkiye Milletvekilliği’ getirmeyi planladığını belirten eski Adalet Bakanı, “Sonradan anlaşılıyor ki burada da bir baraj düşünülüyor, yüzde 3 mü 4 mü, burada bile bir baraj düşünülüyor” diye konuştu.

1995 yılında Anayasa Mahkemesi’nin, o dönemde Başbakan Tansu Çiller tarafından tasarlanan ve Türkiye Milletvekilliği’ni getiren kanunu iptal ettiğini hatırlatan Türk, “Ben bunun uygulanması çok zor bir şey olduğunu düşünüyorum. Bir de Anayasa değişikliği gerektiriyor. Geçmişte Anayasa Mahkemesi bunu iptal ettiği için şimdi bir de Anayasa’ya konmak zorunda” dedi.

“Bunun dışında iktidar partisi baraj konusunda bir değişikliğe yanaşır görünmüyor. Türkiye Milletvekilliğiyle uyutacaklar” yorumunda bulunan Hikmet Sami Türk, Ekim 2001’de Anayasa’ya konan hükümle seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin ilk seçimlerde değil, müteakip seçimlerde uygulanacağının hükme bağlandığını hatırlattı. Türk sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP değişikliği öyle bir noktada yapacak ki, yapılan değişiklik önümüzdeki seçimi etkilemeyecek. Böyle bir sembolik değişiklik yapabilirler, zaten ondan sonra kim öle kim kala”.

DSP heyeti olarak dün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la görüştüklerini ve CHP’nin barajın indirilmesine karşı olmadığını belirten Türk, “Ancak Baykal’ın kanaati, iktidar partisinin buna yanaşmayacağı yönünde” diye konuştu. Türk ayrıca, DSP Genel Başkanı Masum Türker’in barajın tümden kaldırılmasını savunduğunu, ancak kendi kanaatine göre, Türkiye’de geçmişte yaşanmış deneyimler ışığında bugün yapılabilecek olanın, barajın makul bir düzeye indirilmesi olduğunu dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...