CHP'deki yönetim krizi Bülent Ecevit'in anıldığı törende adeta son buldu.

Son iki gündür Kemal Kılıçdaroğlu ve Önder Sav'ın birbirlerine karşı söylemleri sertleşmiş, karşılıklı açıklamalar yapmışlardı. CHP Genel Merkezi'ndeki törende ise tüm partililer adeta gövde gösterisi yaptı.

Anma töreninde Kılıçdaroğlu'nun yeni yönetimde yer vermediği Önder Sav ve Hakkı Süha Okay da yer aldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ecevit'in ölümünün dördüncü yılında düzenlenen törende bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bülent Ecevit denince aklımıza sosyal devlet gelir. Yani yurttaş gelir, hak arayanlar gelir. Sıradan yurttaşlar gelir. Onun için ona halkımız 'halkçı Ecevit' damgasını vurdu. Ecevit denince akla örgütlü toplum gelir. Örgütlü toplumu getirdi, her zaman emekten yana tavır koydu.

Ecevit deyince onurlu bir dış politika gelir. 'Haş haş' ekmeyeceksin diye baskı kurdular. Ben haş haşı ektiririm dedi. O nedenledir ki Ecevit adı, köylünün kalbinde ayrı bir yer tutmuştur. Birileri bize köksüzler diyebiliyor. Demesinin sebebi şu; kökünün olmadığındandır. Kökü olsaydı cumhuriyet tarıhinin devrimlerine sahip çıkardı. Biz onları kınamıyoruz. Onların cahilliğine veriyoruz, ama onları da eğiteceğiz.

Ben rahmetli Ecevit’i 66-67’li yıllarda; tarihini tam hatırlamıyorum. Rüzgarlı Sokak'taki CHP binasında görmüştüm. Bir yazı yazmıştım Ulus Gazetesi’nde yayınlanır mı diye giderken, merdivenden Bülent bey ile İnönü iniyorlardı. Bende ilk kez ikisini yan yana görmüştüm. Anıları düşünceleri hedefleri aklımda, hedefleri aklımızda, onu gerçekleştirmek için yolumuzu sürdürüyoruz. Yolumuz açık olsun."

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sık sık alkışlarla bölünürken, "Halkçı Kemal" sloganları atıldı.

Slayt: Ölümünün 4. yılında...