CHP'de kazan yine kaynıyor

CHP 3 Kasım'daki toplantıda yeni yönetimi belirleyecek. Güçlü genel sekreterliğin sona ereceği yeni yönetim en az 13 genel başkan yardımcısından oluşacak. Sav'ın nerede görev alacağı merak konusu.

NTV Haber 28.10.2010 - 17:58

CHP'de kazan yine kaynıyor

CHP Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı uyarı doğrultusunda 2008'deki tüzük değişikliğini yaşama geçirecek ve yeni vitrinini buna göre oluşturacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bunun için 3 Kasım günü parti meclisini toplantıya çağırdı.

Tüzük değişikliine göre MYK en az 13 genel başkan yardımcısı ve bir de genel sekreterden oluşacak. Genel sekreterlik temsili bir makam haline dönüşecek. Sekreter parti bürokrasisi ve genel merkez idaresinden sorumlu olacak. CHP yeni yönetimi oluşturarak güçlü genel sekreterlik uygulamasına son verecek.

Şu anda mevcut MYK'nın sayısı 20. Tüzük değişikliğine göre ise 4 genel sekreter yardımcılığı ortadan kalkacak ve MYK'nın üye sayısı azalacak. Ancak genel başkanın önerisiyle bu sayı parti meclisince arttırılabilecek. En az 13 olan genel başkan yardımcılıkları istenilen sayıya çıkarılabilecek.

Kılıçdaroğlu genel başkan yardımcılıklarının sayısının 13'te kalmasını isterse, mevcut yönetimden 6 kişi dışarıda kalacak. Bu nedenle parti içindeki kulisler yoğunlaştı.

KİMLER YERİNİ KORUYACAK?
Kimin liste dışı kalacağı kimlerin yerini koruyacağı merak konusu. Hakkı Süha Okay, Haluk Koç, Gürsel Tekin, Umut Oran, Gülsüm Bilgehan, Gaye Erbatur, Faik Öztrak'ın MYK'daki yerlerini koruması bekleniyor.

HERKESİN GÖZÜ SAV'DA
Genel Sekreter Önder Sav'ın yeni yönetimde konumunun ne olacağı da merak konusu. Sav'ın örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığına getirilebileceği belirtiliyor.

Çarşamba günkü parti meclisine kadar yeni MYK'daki görevlendirmelerle ilgili değerlendirmelerin devam etmesi ve Kılıçdaroğılu ile Sav arasındaki görüşmede Sav'ın konumunun netlik kazanması bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...