CHP'de günlerdir beklenen kurultay tarihi bugün belli oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay tarihini 18 Aralık olarak açıkladı.

İlişkili Haberler


Bursa İl Başkanlığı'nda Gürsel Tekin ve diğer kurmaylarıyla kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu, tek gündem maddesiyle toplanacak kurultayın bir gün süreceğini söyledi.

Kurultay öncesinde, eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski Genel Sekreter Önder Sav'la görüşeceğini ve düşüncelerini alacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Ancak şunun altını özenle çizmek isterim. Parti Meclisi listesini bizzat ben kendim yapacağım. Geçmişte şu veya bu şekilde bir genel başkanın bir genel sekreterin yanında yer alınabilir. Bunlar hiç önemli değil. Benim için hele hele hiç önemli değil. Önemli olan şudur; bu partiye gelip partinin iktidar olması için çaba harcayan her partilimize kapımız sonuna kadar açıktır. Biz herkesi kucaklayacağız. Kişilerin çalıştıkları, ürettikleri, halka ulaştıkları sürece başımız üstünde yerleri var."

Parti Meclisi'nin (PM) yenileneceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu kurultay iktidara yürüyüş kurultayı olacaktır. Daha genç dinamik bir yapı için yola çıkıyoruz. Halkın güvenini almak istiyoruz'' diye konuştu.

Soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu Türkiye'de lider sıkıntısının aşılıp aşılmayacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken şunları söyledi:

''Önceki kurultayda CHP'nin daha demokratik bir yapıya kavuşturulması için çaba harcayacağımı ve tüzüğü de bu bağlamda değiştireceğimi ifade etmiştim. Bu söylemimin arkasındayım. Partiyi daha dinamik ve demokrasi kültürü gelişmiş kimliğine kavuşturacağım. Bu konudaki sözüm duruyor. Önümüzdeki kurultayda yani normal yapacağımız kurultayda göreceksiniz bunların tamamını gerçekleştireceğiz. Temel sorun Siyasi Partiler Yasası'ndan kaynaklanıyor. Siyasi Partiler Yasası 12 Eylül ürünü bir yasa. 12 Eylül Anayasası'nı 'değiştiriyoruz' diye yola çıkanların -lider katı dahil olmak üzere- 12 Eylül ürünü Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesinden hiç söz etmemesini de dikkatinize sunuyorum ama biz bu yasayı
halkın iktidarında değiştireceğiz.''

Kurultay kararını Bursa'da açıklamasının bu kente verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade eden CHP lideri, şöyle devam etti:

"Mevcut tüzükle gideceğiz ama delegeler isterse çarşaf liste olur. Yani kararı delegeler verecek mevcut tüzükle kurultaya gidiyoruz ama delegeler önerge verip kabul edilirse o zaman çarşaf liste olur. Hukuktan ayılmayacağız. Baskı kurmayacağız, doğru olan neyse onu yapacağız. Hiçbir şekilde kimseyi ötekileştirmeyeceğiz.''

''18 Aralıktan sonra CHP'deki tartışmalar duracak mı?'' sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, ''CHP'de sular her zaman durgundur. Düşünceyi açıklamak dalga olarak ifade edilmemelidir'' dedi.