CHP'de kurultayın kilit rakamı 651

Seçimden yüzde 26 oy alarak çıkan CHP'de kazan kaynıyor. Başta Baykal olmak üzere muhalif sesler yükselirken kurultay çağrısı yapanlar da oldu. Ancak kurultayın toplanıp gündemine seçim konulabilmesi için 651 delegenin imzası gerekiyor.

15.06.2011 - 12:38

CHP'de kurultayın kilit rakamı 651

Seçimde yüzde 26 oy alan CHP'de adeta kazan kaynıyor.

Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıda seçim sonuçları ayrıntılı bir şekilde ele alınacak; CHP'nin neden beklediği oya ulaşamadığı sorusuna yanıt aranıyor.

Genel merkez seçim sonuçlarını mutlak bir başarı olarak görmese de kendini de başarısız bulmuyor. 12 Haziran sonuçları Baykal döneminde alınan sonuçlarla karşılaştırıldığında CHP oylarında artış olduğu ifade ediliyor.

MYK öncesinde genel merkez yönetimi sessizliğini korurken eski Genel Başkan Deniz Baykal'ın seçim sonuçlarına ilişkin açıklamaları parti içindeki tartışmayı alevlendirdi. Baykal sonuçların başarı olarak yorumlanamaycağını söyledi ve "Taklit aslını güçlendirir, CHP'nin AKP söylemini taklit etmesi AKP'yi güçlendirdi" yorumunu yaptı.

Dikkat çeken bir açıklama da Yalova'dan geldi. Grup Başkanvekili Muharrem İnce "Ortada başarı falan yok, içimizdeki İrlandalıları temizleyeceğiz" dedi. Dikkat çeken bu sözler üzerine ikinci bir açıklama daha yapan Muharrem İnce sözlerinin genel merkeze yönelik olmadığını belirtti.

Bu arada eski İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek de Kılıçdaroğlu'na olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Daha önce de Parti Meclisi Üyesi Mesut Değer ve Canan Arıtman yönetimi isitfaya çağırmıştı.

KILIÇDAROĞLU 'OLAĞAN TAKVİM' DEDİ
MYK'da parti içinde yükselen istifa çağrılarının ve kurultay taleplerinin değerlendirilmesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu tarafından tasfiye edilen eski Genel Sekreter Önder Sav ve ekibinin kurultay çağrısı için delegeden imza toplamaya hazırlandığı belirtilirken "Genel merkez gündemimizde olağanüstü kurultay yok" diyor. CHP Lideri Kılıçdaroğlu da seçimden hemen sonra yaptığı açıklamada "Olağan kurultay takvimi işliyor" demişti.

651 İMZA GEREKLİ
CHP tüzüğüne göre olağanüstü kurultay çağrısı yapılabilmesi için delegenin yüzde 20'sinin imzasına ihtiyaç var. Ancak kurultayın toplanıp gündemine seçim konulabilmesi için ise delege salt çoğunluğunun yani 651 delegenin imzası gerekiyor.

Genel merkez yönetiminin MYK toplantsında bundan sonra izlenecek sürece ilişkin yol haritasını belirlemesi bekleniyor. Buna göre Parti Meclisi ve il başkanlarının da toplantıya çağrılması ve seçim sonuçlarının bu toplantılarda da masaya yatırılması bekleniyor.

MYK'YI YENİLEYEBİLİR
CHP liderinin örgütlerde yenilenmeye gideceği de konuşulanlar arasında. Kılıçdaroğlu'nun MYK'da revizyona gitmeyi düşündüğü de belirtiliyor. CHP tüzüğü genel başkana bu konuda yetki verirken Kılıçdaroğlu'nun ilk yapılacak Parti Meclisi toplantısında MYK'daki bazı çalışma arkadaşlarını değiştireceği konuşuluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...