CHP'de olağanüstü kurultay için imza toplama süreci tamamlandı

CHP'de parti içi muhalefetin olağanüstü seçimli kurultay için başlattığı imza süreci saat dün 17.30'da sona erdi. CHP'li Tüzün, olağanüstü kurultay için gerekli imzaları perşembe günü parti genel merkezine teslim edeceklerini duyurdu.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 02.08.2018 - 08:24

CHP'de olağanüstü kurultay için imza toplama süreci tamamlandı

CHP'de, 24 Haziran seçiminin ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmasında sona gelindi.

CHP'Lİ TÜZÜN: YETERLİ SAYIDA İMZAYI PERŞEMBE GÜNÜ TESLİM EDECEĞİZ

CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, olağanüstü kurultay için imza verme işleminin dün saat 17.30 itibarıyla sona erdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Noter tasdikli yeterli sayıda imzayı birleştirerek perşembe günü Genel Merkezimize teslim edeceğiz. 'Değişim ve Umut Kurultayı'na destek veren tüm delegelerimize yürekten teşekkür ederiz."

CHP tüzüğüne göre, olağanüstü seçimli kurultayın 3 yolu var; Genel Başkan'ın çağrısı, Parti Meclisi kararı ve delegenin yarısından bir fazlasının yani 625'inin imza vermesi.

Parti içi muhalefet, 16 Temmuz'da imza toplama sürecini başlatmıştı.

CHP Bilecik Milletvekili Tüzün, cuma günü yaptığı açıklamada, "Elimizde noter onaylı 559 imza var. Bu sayı pazartesi (bugün) 628 olacak" demişti.

''Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan parti içi muhalefet, gerekli imzaya ulaştıklarını açıklasalar da Genel Merkez yöneticileri sayının çok daha aşağılarda olduğunu savunuyor.

Genel Merkez'e göre bu sayı 530'lar civarında.

Eğer muhalifler, yeterli sayıda imzayı toplarsa, parti yönetiminin 45 gün içerisinde kurultayı toplaması gerekecek.

Sayfa Yükleniyor...