CHP'den Abdullah Gül'e çağrı

CHP'den, YSK'nın Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarını ilan ettiği anda Erdoğan'ın Başbakanlığının düşeceği ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan Vekili ataması gerektiği açıklaması geldi.

Anadolu Ajansı 14.08.2014 - 13:09

CHP'den Abdullah Gül'e çağrı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Altay, YSK'nın Cumhurbaşkanlığı seçimi kesin sonuçlarını açıklamasının beklendiği yarın akşam, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı'nın sona ereceğini savundu.

Anayasa'nın 101. maddesinin, "Cumhurbaşkanı seçilenin varsa partisiyle ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer" hükmünü düzenlediğini dile getiren Altay, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu'nda da aynı düzenlemenin yer aldığını kaydetti.

Altay, "Siyasi partiler kongresini geciktirdiğinde bile ihtar çeken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Anayasa ve yasaları açıkça ihlal eden bir kongreyi yok hükmünde sayacağından, eğer Türkiye'de hukuk varsa, eğer Türkiye kanun devletiyse adımın Engin Altay olduğu kadar eminim" dedi.

YSK'nın yarın akşam seçim sonuçlarını TBMM Başkanlığı'na bildirmesi ve ertesi gün Başbakan Erdoğan imzalı tezkere gelirse ne yapacağını soran Altay, seçim sonuçları açıklandıktan sonra Çiçek'i ziyaret ederek, bu soruyu soracağını ifade etti.

ABDULLAH GÜL'E ÇEĞRI
Erdoğan'ın YSK'nın sonuçları açıkladığı anda Başbakanlığı bırakması ve AK Parti'den istifa etmesi gerektiğini savunan Altay, bu yapılmazsa Cumhurbaşkanı'nın Başbakan Vekili tayin etmesinin mümkün olduğunu söyledi. Bu anayasal ve yasal düzenlemelerin Cumhurbaşkanı'nın tarafsız olması için yapıldığına dikkati çeken Altay, şunları söyledi:

"En önemli görevi Anayasa'yı korumak olan, kuvvetler ayrılığı çerçevesinde Anayasal kurumların uyumlu çalışmasını gözetmek olan Cumhurbaşkanı'nın, daha oraya çıkmadan bu Anayasa'nın etrafından dolanmasını, eğip bükerek kendisine göre partisini yeniden şekillendirme amacı ve çabasını hayretle ve esefle karşılıyoruz. Muhtemel gelişmelere dayalı olarak, halen Cumhurbaşkanı olan Sayın Gül'ü göreve çağırıyorum. YSK seçim sonuçlarını ilan ettiği andan itibaren, TBMM'ye Erdoğan'ın Başbakanlığı'nın düştüğünü belirterek, Başbakan Vekili atadığını bildirmek zorundadır."

"MECLİS NEDEN TATİL EDİLDİ?"
Meclis'in 1 Temmuz'da kapanması gerekirken dün gece saat 02.30'da tatile girdiğini ifade eden Altay, Soma'da yaşamını kaybeden madencilerin yakınları, bazı kamu alacaklarının yapılandırılması gibi düzenlemeler içeren torba tasarının görüşmelerinin Ekim'e kaldığını söyledi.

Altay, "Soma faciasından sonra namus meselemiz demişlerdi, kamuoyuna da çeşitli vergi borçlarıyla ilgili büyük güvenceler vermişlerdi. Seçim zamanında bile milletvekillerini Meclis'te tutan Başbakan'ın, parti içi seçim süreci başlarken milletvekillerini Ankara'dan kovma anlamına gelebilecek karar almasını, kendi iç meseleleri olmakla birlikte hayret ve ibretle izledik" diye konuştu.

Soma mağdurları başta olmak üzere prim ve vergi affı bekleyen vatandaşların, tasarının yasalaşmamasından dolayı iktidar partisini sorumlu tutması gerektiğini dile getiren Altay, tasarıda öngörülen 35 bin öğretmen atamasının da gerçekleşmeyeceğini kaydetti. Altay, "Soma katliamında ölenlerin yakınlarına, 'hükümetten hakkınızı sorun' diyorum" dedi.

Altay, Meclis'in neden tatil edildiği sorusunu, "İç meseleleri. Sayın Gül ile Sayın Başbakan arasında ve abilerle kardeşler arasında kavga var. Bu kavganın kulislerde, fitne ve fesada dönüşmemesi için Meclis'in tatil edilmesi daha büyük olasılık" şeklinde yanıtladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...