CHP’den açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen’e ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, KHK ile görevlerinden uzaklaştırıldıktan sonra Semih Özakça ile birlikte başlattıkları açlık grevini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen’i ziyaret etti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 11.10.2017 - 12:54 | Son Güncelleme : 11.10.2017 - 12:59

CHP’den açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen’e ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen açlık grevindeki tutuklu Nuriye Gülmen'i hastanede ziyaret etti.

Beraberindeki Ankara Milletvekilleri Necati Yılmaz ve Şenal Sarıhan ile Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelen Ağbaba, yoğun bakımda tedavi gören Nuriye Gülmen’in yanına gitti.

Ziyarette Gülmen'le konuşan Ağbaba, sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Polis, hastane önünde basın açıklaması yapmak isteyen Ağbaba'dan açıklama sırasında yanında milletvekilleri dışında kimsenin bulunmamasını talep etti.

Bunun üzerine yaşanan kısa tartışma sonrası Veli Ağbaba, basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında, Gülmen'in yaşadığı sıkıntılara ilişkin bilgi veren Ağbaba, "Ben, son gördüğümden bu yana yarı yarıya kilo kaybettiğini gördüm. Çok zayıflamış" dedi.

Ağbaba, Semih Özakça ile Gülmen'in göz göre göre ölüme gittiğini belirterek, derhal görevlerine iade edilmelerini istedi.

TAHLİYE TALEPLERİNE RET

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkartılan KHK ile görevinden uzaklaştırılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevine başlamıştı.

Mayıs ayında gözaltına alınan iki eğitimci, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Gülmen ve Özakça’nın tahliye taleplerini reddetmişti.

28 Eylül’de görülen davanın ikinci duruşmasında iki eğitimcinin tutukluluğunun devamına karar verililmişti.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için hazırlanan iddianamede haklarında 20 yıla kadar hapis talep ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...