NTV

CHP'den ''Adalet Yürüyüşü''

NTV Haber,Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerinden Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak Ankara'dan İstanbul'a ''Adalet Yürüyüşü'' başlattı. Güvenpark'ta açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ''Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Bıçak kemiğe dayandı artık 'yeter' diyoruz. Adaletin olmadığı ülkede yaşamak istemiyoruz'' dedi. Yürüyüşün ilk gününü yaklaşık 5 saatte tamamlayan CHP Lideri, ''Yorgun değiliz, kararlıyız'' ifadesini kullandı. Günde 18 kilometre katedilecek yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor.

İlişkili Haberler

MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanması davasında yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme salonunda tutuklanan Berberoğlu, dün İstanbul Maltepe Cezaevi'ne konuldu.

CHP'nin tutuklamaya tepkisi sert oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ankara Güvenpark'tan İstanbul'a ''Adalet Yürüyüşü'' başlattı.

Karar, Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında alındı.

Yaklaşık 28 gün sürmesi beklenen yürüyüşte günde 18 kilometre yol katedilecek.

Ankara'dan, Berberoğlu'nun yattığı İstanbul'daki cezaevine kadar olan yürüyüş mesafesi yaklaşık 450 kilometre.

KILIÇDAROĞLU'DAN AÇIKLAMA

Yürüyüşün saat 11.00'de başlaması bekleniyordu ancak biraz gecikme yaşandı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu saat 11.10 sularında Güvenpark'a geldi. Kılıçdaroğlu, Güvenpark'ta partililer tarafından karşılandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na parti yöneticilerinin yanı sıra eşi Selvi Kılıçdaroğlu, oğlu Kerem Kılıçdaroğlu ve nişanlısı Mine Alşan da eşlik etti.

Yürüyüşte Kılıçdaroğlu'na oğlu Kerem ve müstakbel gelini Mine eşlik ediyor.
Yürüyüşte Kılıçdaroğlu'na oğlu Kerem ve müstakbel gelini Mine eşlik ediyor.

Burada yürüyüş öncesi açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ülkede gazetecilerin ve milletvekillerinin hapiste olmasını istemediklerini vurguladı.

''ADALETİN OLMADIĞI BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ''

Bir "dikta yönetimiyle" karşı karşıya olunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi, her uygar ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı artık 'yeter' diyoruz. Bunun için yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Eğer bir bedel ödemek gerekiyorsa, o bedeli önce biz ödeyeceğiz. Bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle ilgisi yok. Bu yürüyüş, kutlu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adaleti isteyen herkes bu yürüyüşe destek vermek zorundadır. Hapishaneleri tıka basa dolu olan bir ülkede adalet olmaz."

Kılıçdaroğlu ve partililer, Ankara'dan İstanbul'a günde 18-20 kilometre yürüyecek.
Kılıçdaroğlu ve partililer, Ankara'dan İstanbul'a günde 18-20 kilometre yürüyecek.

Adaletin olmadığı bir ülkede devlet, barış ve huzurun olmayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Adalet, adalet, adalet... Bu soylu kavramın anlamını vermek, gereğini yapmak zorundayız" dedi.

"BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ"

Herkesin düşüncesine ve siyasal görüşüne saygılı olduklarının altını çizen Kılıçdaroğlu, herkesin yargıyı, yargının bağımsızlığını ve adaleti savunmak zorunda olduğunu söyledi.Kemal Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Adaleti savunuyoruz. Bütün dünya duysun. Biz Türkiye'de, kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Dikta istemiyoruz, darbecileri istemiyoruz, 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Taşeron işçiler, emekçiler, köylüler, işçiler, memurlar herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz. İnsanca yaşamak için adalet istiyoruz."

Daha sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, ellerinde Türk bayrakları ve "adalet" yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı.

Bazı engelli vatandaşların da tekerlekli sandalyeyle katıldığı yürüyüşte, "Faşizme karşı omuz omuza" şeklinde sloganlar atıldı. Yine yürüyüşe katılan bazı vatandaşların elinde Atatürk posterleri bulundu.

KISA SÜRELİ ARBEDE

Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerle Güvenpark'tan yola çıkan grup, Atatürk Bulvarı'nı takip ederek, İstanbul Yolu'na ulaştı.

Çeşitli sloganlar eşliğinde yola devam eden gruba, Yenimahalle Köprüsü yakınlarında, yolun karşı tarafında duran bazı araçlardan Rabia işareti yapıldı.

Bunun üzerine, yürüyüşe katılan bazı kişiler ile Rabia işareti yapanlar arasında kısa süreli arbede çıktı.

Olay, Çevik Kuvvet ekiplerinin araya girmesiyle sonlandırıldı.

Öte yandan, devam eden yürüyüş sırasında bayılan vatandaşlara da sağlık ekiplerince müdahale edildi.

''YÜRÜYÜŞÜM GAYET GÜZEL GİDİYOR''

Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüşü sırasında yaptığı açıklamada, "Yürüyüşüm gayet güzel gidiyor. Yürüyeceğim. Haklı olduğumuz için dünyaya, Türkiye'ye, bütün insanlara mesaj vermek istiyoruz. Adalet istiyoruz" diye konuştu.

Herkes için adalet istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Sadece kendim için değil, çocuklarım, ailem için değil, benim gibi düşünmeyen, farklı partilerden olan, farklı kimliklerden olan bütün insanlar için adalet istiyorum. Adaleti yüceltmek, güçlendirmek hepimizin görevidir. Bunun için yürüyorum. Umarım vicdan sahibi herkes bunu duyar."

ŞAŞMAZ KAVŞAĞI'NDA MOLA

İstanbul istikametine doğru yürüyüşüne devam eden Kılıçdaroğlu, Şaşmaz Kavşağı'nda bir ağaçlık alanda dinlendi.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, kırıp dökmeden, insanları incitmeden yürüyüşünü sürdürdüğünü söyledi.

Kılıçdaroğlu, seslerini Türkiye'ye ve bütün dünyaya duyurduklarını ve bunun güzel bir şey olduğunu belirterek, "Bu adalet yürüyüşü bir partinin değil, bir kişinin değil, belli bir kimliğin değil. Bu hepimizin yürüyüşü. Dolayısıyla Gandi nasıl kendi ülkesinin bağımsızlığı ve özgürlüğü için yürüdüyse, biz de kendi ülkemizde adalet, hukukun üstünlüğü olsun bunun için yürüyoruz" ifadesini kullandı.

"BİZİ PROTESTO EDENLERİN ADALETİ VE HAKKI İÇİN DE YÜRÜYORUZ"

"Yolda yürürken bazı tahrikler yaşandı. Bir çağrınız var mı?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Onlara da adalet lazım ama farkında değiller. Bir iktidar gelir eğer onlara zulmederse, biz onlara da karşı çıkarız. Bunun en iyi örneği Cihangir Bey. Kaç sefer kamu görevinden atıldı. Hem sağ iktidarlar hem askeri dönemler, bir sürü dönemlerde atıldı. Bunlar doğru değil. Hepsi de insan haklarını savunduğu için atıldı. Bunlar olur mu Olmaması lazım. İnsanlar benim gibi düşünmeyebilirler. Ama onların da düşünmeye, konuşmaya, düşüncelerini açıklamaya ihtiyacı var" yanıtını verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, kendisinin bunun için yürüdüğüne dikkati çekerek, "Bizi protesto edenlerin adaleti ve hakkı için de yürüyoruz" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından Kılıçdaroğlu, yürüyüşe devam etti. Kılıçdaroğlu'na eşlik edenler arasında gazeteci Erdem Gül de yer aldı.

1. ETAP TAMAMLANDI: YORGUN DEĞİLİZ, KARARLIYIZ

Yürüyüşün ilk günü yaklaşık 5 saat sürdü. Batıkent'teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarında, Çankaya ve Yenimahalle Belediyeleri'nce oluşturulan alanda yürüyüşüne ara veren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

''Adalet Yürüyüşü''nün birinci etabını tamamladıklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Yorgun değiliz, kararlıyız, endişeli değiliz. Umarım hedefe ulaşırız. Az önce bir haber geldi, bir gazeteci arkadaşımızın serbest bırakıldığına ilişkin. Bu bizi mutlu etti. İnşallah İstanbul'a vardığımızda gönül ister ki hapiste hiçbir gazeteci kalmasın" ifadesini kullandı.

Yolda zaman zaman provokatif eylemlerin olmasına rağmen, tahriklere kapılmadıklarını anlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Biz haklıyız, adalet için yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Gün gelecek, bugün adaletsizliği yaratanlar için de adalet geçerli bir kavram olacak. Onlara da adalet lazım olacak. Biz, onlar adaletsiz yargılandıkları zaman yine yollarda olacağız. Adalet, bu ülkede yaşayan 80 milyon vatandaşın hak ettiği bir olgudur. Dolayısıyla kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz."

Yürüyüşü takip eden gazetecilere, "Sizler de bizi izlediniz. Umarım yorulmamışsınızdır. Belki sizin de gazetecilik hayatınıza renkli bir sayfa olarak bu yürüyüşümüz geçer. Adalet bizim için geçerli, sizin için de geçerli. Özellikle sizin arkadaşlarınız hapiste" diye seslenen Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a daha önce "150'nin üzerinde gazetecinin hapiste olduğu bir ülkede siz demokrasiyi dünyaya anlatamazsınız" dediğini aktardı.

"YÜRÜYÜŞLER OLURSA MUTLULUK DUYARIZ"

Dünyada "Türkiye'de demokrasi yok" diye bilindiğini, yürüyüşe uluslararası yayın organlarının da Türk televizyonlarının da geniş yer verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun için teşekkür etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu yürüyüşlerin diğer illerde de olup olmayacağının" sorulması üzerine, "Bu yürüyüşümüzle güçlendik aslında. Adalet arıyoruz, endişeli değiliz. Yolda gelirken arkadaşlarımız, gençlerimiz slogan attılar, alkışladılar. Bir şenlik, bahar havası içinde yürüyüşümüzü yaptık. Diğer illerde de elbette olacaktır, olması da gerekiyor. Adalet hepimiz için geçerli bir kavram. Dolayısıyla diğer illerde, ilçelerde adalet yürüyüşleri olursa bundan mutluluk duyarız" diye konuştu.

Akşam Çankaya ve Yenimahalle belediyelerince oluşturulan alanda konaklayacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şenlikli bir akşamın olacağını, kendisinin de burada yer alacağını bildirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından dinlenmek üzere parti otobüsüne geçti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bu arada yürüyüşün başlangıç noktası Güvenpark ve çevresinde, sabahın erken saatlerinden itibaren polis ekipleri tarafından yoğun güvenlik tedbiri alındı.

Parkın etrafı bariyerlerle kapatıldı, katılımcıların alana üst araması yapıldıktan sonra alınması için noktalar oluşturuldu.

Bomba imha uzmanı ekipleri de Güvenpark ve çevresinde dedektör köpeklerle arama yaptı.

Parkın etrafı bariyerlerle kapatılırken katılımcıların alana alınacağı dört bölüm oluşturuldu. Yürüyüşe katılacaklar arama noktalarından geçirilerek alana alınmaya başlandı.

Güvenlik önlemleri kapsamında yaklaşık bin 500 polisin Güvenpark çevresinde görevlendirildiği öğrenildi.VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği'nde yapılan açıklamada, kamu güvenliği, trafik güvenliği ve katılımcıların güvenliğinin esas olduğu belirtildi.

Bu nedenle valiliğin aldığı güvenlik önlemlerine uyulmasının zorunlu olduğu vurgulandı. Valilik etkinliğe katılacakların Güvenpark'a üst aramasının ardından giriş yapabileceğini ancak yürüyüşe güvenlik nedeniyle belli sayıda kişinin katılmasına izin verileceğini açıkladı.

İstanbul'a yürüyüşte E-5 Karayolu'nun kullanılabileceği belirtildi. Güzergah üzerindeki yerleşim yerlerinde mitinglere izin verilmeyeceği vurgulandı.

BU YOLLARA DİKKAT

Öte yandan CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı yürüyüş nedeniyle Ankara'da bazı yolların trafiğe kapatılacağı duyuruldu.

Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamada, saat 09.30 itibarıyla Kolej Kavşağı-Anadolu Meydanı (Tandoğan), Atatürk Bulvarı Meşrutiyet Caddesi kesişimi-Ulus Kavşağı, saat 11.00 itibarıyla Erbakan Meydanı-Baruthane Kavşağı, Ulus Meydanı-Baruthane Kavşağı, Demokrasi Meydanı (tren garı kavşağı)-Baruthane Kavşağı arasında kalan cadde ve sokakların trafiğe kapatılacağı bildirildi.

Açıklamada, etkinlik sona erene kadar 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'ndaki tüm metro durağı girişlerinin saat 08.00'den sonra kapatıldığı ifade edilerek, seferlerin bir önceki ya da bir sonraki duraktan sağlanacağı duyuruldu.

Valilik, vatandaşlardan, mağduriyet yaşamamaları için trafiğe kapanacak yollar ile metro ulaşım durumunu dikkate almalarını istedi.

ETİKETLER