CHP'den Aleviler için kanun teklifi

Alevi vatandaşlar için kanun teklifi veren CHP milletvekilleri, cemevlerinin ibadethane sayılması ve 2 Temmuz'un "Sevgi ve Hoşgörü Günü" olmasını istedi.

Anadolu Ajansı 16.08.2016 - 12:15 | Son Güncelleme : 16.08.2016 - 13:09

CHP'den Aleviler için kanun teklifi

CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin tarafından hazırlanan "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi", TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklifin gerekçesinde din ve vicdan hürriyetinin anayasa güvencesi altında olduğuna işaret edilerek, bu hürriyetin Türkiye'nin tarafı olduğu uluslararası sözleşmelerce de korunduğu belirtildi. 

Ancak Türkiye'de Sünni İslam inancı dışındaki inançlara sahip yurttaşlar için herhangi bir koruma sağlanmadığı ifade edilen gerekçede, özellikle Alevi vatandaşların inançlarının yok sayıldığı ileri sürüldü.

Gerekçede, teklifteki düzenlemelerin ayrımcılığa son vereceği, Anayasadaki din ve vicdan hürriyeti konusunda eşitlik ilkesine de uyulacağı belirtildi.

KANUN TEKLİFİNDE YER ALAN MADDELER

- Sivas olaylarının yaşandığı 2 Temmuz günü "Sevgi ve Hoşgörü Günü" ilan edilerek, her yıl anma törenleri düzenlenecek. 

- Madımak Oteli müzeye dönüştürülecek ve bir anıt yapılacak.

- Alevi yurttaşların kutladığı Gadir Hum Bayramı dini bayramlar arasına alınarak, resmi tatil kabul edilecek.

- Hızır Orucu Günü de resmi tatil ilan edilecek.

- Mevcut mevzuattaki ibadethane tanımı "Cami, Cemevi, Mescid, Kilise, Sinagog, Havra" şeklinde düzenlenecek. İbadet yerlerine ilişkin uygulamalara bu yerler de dahil edilecek.

- Zorunlu din dersleri seçmeli ders haline getirilecek.

- Nüfus cüzdanlarında din hanesi bulunmayacak.

Sayfa Yükleniyor...