CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin "CHP'nin burada belediyecilik yaptığı dönemi çok iyi hatırlıyorum, İstanbul'a en büyük ihaneti onlar yapmışlardır" açıklamasına ilişkin, "Eğer elinde ihanetin belgeleri varsa, hangi CHP'li belediye kentlere ihanet etmişse, gelin birlikte gereğini yapalım" dedi.

Tekin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul ile ilgili söylemlerinin sonrasında AK Partili yöneticilerin muhalefet partilerine cevap verme çabası içine girdiklerini söyledi.

En son Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin İstanbul'a yönelik "ihanet" söyleminin sorumlusunun CHP olduğunu ifade ettiğini belirten Tekin, şöyle konuştu:

"Sayın Bakan İstanbul'a turistik ziyaret amaçlı gelmiş olabilir. İstanbul'un eski belediye başkanlarından Nurettin Sözen kaçak yapıldığı gerekçesiyle kamuoyunun da bildiği Park Otel'in yıkım kararını uygulamış ve İstanbul'un silüetini bozmaması amacıyla kaçak yapılaşmanın önüne geçmiştir. O tarihe baktığınızda bir tek kaçak yapının olmadığını göreceksiniz. Aksini iddia ederlerse bir araştırma komisyonu kuralım ve CHP'li belediyelerin dönemini ve sonrasını araştıralım. Sayın Erdoğan'ın değimiyle kim ihanet etmişse tamamını bilboardlarda sergileyelim."

"ÇOĞU BAKANLIK İZİNLİ"

Tekin, İstanbul'da son 5 yıl içerisinde özellikle sahil şeridinde yükselen dikey yapılaşmalara ait olduğunu ifade ettiği binaların fotoğraflarını gösterdi ve bunların çoğunluğunun da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın izniyle yapılan yerler olduğunu öne sürdü.

"İhanetin belgeleri bunlar." diyen Tekin, "Sayın Bakan sanki aklımızla oynar gibi 'Dikey yapılaşmalar değil yatay yapılaşmalar yapacağız' diyor. Gösterdiğim fotoğraflar sadece İstanbul'daki 3-5 yere ait. Kusura bakmayın aklımızla oynatmayız." değerlendirmesinde bulundu.

"İHANETİN BELGELERİ"

Gürsel Tekin, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkıp sesini yükselten kim varsa hepsinin de FETÖ ile bir ilişkisinin ortaya çıktığını iddia etti.

İstifası istenen belediye başkanlarının, 15 Temmuz'la ilgili çabalarının da boşa çıktığını gördüklerini ifade eden Tekin,sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki bildiğim kadarıyla Kayseri'de 3 dönem belediye başkanlığı yaptı. Kayseri'de 52 adet FETÖ'ye ait hastane, okul, pastane gibi yerler var. Kayseri'de CHP belediye yönetimde, AK Parti de muhalefet olsaydı bu durum karşısında ne yapardı? Hükümet, FETÖ konusunda da 17-25 Aralık tarihini bir milat olarak belirledi. Bu tarihten sonra sayın Bakan'ın belediye başkanlığı döneminde FETÖ'ye ait bu yerlerin bir kısmanda plan tadili yapılmış. Edep diyeceğim edep. Bari konuşmayın. İşte ihanetin belgeleri bunlar. Eğer elinde ihanetin belgeleri varsa, hangi CHP'li belediye kentlere ihanet etmişse, gelin birlikte gereğini yapılım. Zaten Sayın Erdoğan, özeleştiri yaparak kimlerin ihanetçi olduğunu da tarif etmiş oldu."

"ÇETEDEN KURTARDINIZ, KİME GİTTİ?"

Tekin, İstanbul'dan Ardahan'a ekonomik değeri ortalama 60 milyar dolar olan bin 800 parselin FETÖ'ye tahsis edildiğini ortaya çıktığını belirtti.

Gürsel Tekin, "Öğretmen soruşturmaya tabi tutuluyorsa, buralara çocuğunu gönderen insan soruşturmaya tabi tutuluyorsa, bu arsaları tahsis eden 80 milyon yurttaşın malını mülkünü peşkeş çekenler soruşturamaya tabi tutulması gerekmez mi? Sayın Bakan, 'bin 141 vatan toprağına el koyduk' dediği gün kendisine teşekkür ettim. Bir çetenin elinden milletin malını kurtardınız. Ancak bunlar kimlere gitti? Bununla ilgili soru önergesi verdim. Üzerinden 14 ay geçti ama hala bir cevap alamadım. Ama kendi imkanlarımızla belgeleri elde ettik. Sayın Bakan Kayseri'yi de görmek istersek kendisine göndeririz" diye konuştu.