CHP'den Başbakan'a '15 sene önce' hatırlatması

Başbakan Erdoğan'ın, geçmiş CHP iktidarlarına gönderme yaptığı konuşmasına yanıt, partinin yeni sözcüsü Bihlun Tamaylıgil'den geldi: Başbakan'ın 15 sene önceki sözlerine bir bakarsak...

Haberler 27.12.2010 - 19:53

CHP'nin yeni Genel Sekreteri ve Sözcüsü Bihlun Tamaylıgil, kurultayın ardından toplanan ilk MYK sonrası basının karşısına çıktı.

Ankara'daki Garnizon Koşusu'nun yapılamayışını eleştiren, bundan sonra parti yöneticilerinin bir aylık çalışmalarına ilişkin hedef programlarını kurul gündemine sunacaklarını anlatan Tamaylıgil, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve arkadaşlarına güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi de kınadıklarını söyledi.

Daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Tamaylıgil, Başbakan Erdoğan'ın TBMM'deki konuşmasında CHP'ye geçmiş iktidarları dönemindeki uygulamaları ve vaatlerinin kaynağı konusunda eleştirilerde bulunmasıyla ilgili değerlendirmesi soruldu.

Tamaylıgil soruyu şöyle yanıtladı:
''15 sene önceye gider Sayın Başbakan'ın değerlendirme ve sözlerini şöyle bir gözden geçirirsek 'çıkarttım' denilen gömleğin sonrasında gelinenin ne olduğunu da çok net görürüz. O yüzden siyasetin seviyesini, halkın bizden beklediği söylemi bugünün gerçekleriyle ortaya koymakta yarar vardır. Bu özü kaçırmamak lazımdır. Halk bizden çözüm bekliyor.''

Tamaylıgil, bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın bütçe görüşmeleri sırasındaki konuşmasında ''Kürtçülüğün de Türkçülüğün de karşısındayım'' dediği ifade edilerek, değerlendirmesinin sorulması üzerine de şunları söyledi:

''CHP'nin programında ve her zamanki söylemlerinde devletin etnik kör olması gerektiğini ve vatandaşına sosyal demokrasinin temel ilkesi olan insan başlığında yaklaşması gerektiğini dün de söyledi, bugün de söyledi, bundan sonra da söyleyecek. Herkesin etnik kimliği şerefidir. Biz hem etnik kimliğe hem inanca saygılı yaklaşımımızı ortaya koyuyoruz. Sosyal demokrasinin de gerçeği olarak insan için siyaset yapmak önceliğimizdir."

Sayfa Yükleniyor...