CHP'li Özel'den Başbakan Yıldırım'a

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "CHP vakit varken trene binsin" diyen Başbakan Binali Yıldırım'a yanıt verdi.

Anadolu Ajansı 16.11.2016 - 15:06

CHP'li Özel'den Başbakan Yıldırım'a

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, demokrasi treninden değil, saltanat kayığından bahsedildiğini savunarak, "MHP'nin tabanının değil, başkan ve birkaç yöneticisinin atladığı saltanat kayığına CHP olarak binmeyiz" dedi.

Özel, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin MHP'ye ilettiği anayasa değişikliğine yönelik taslağı değerlendirdi.

"Bunun bir başkanlık değil cumhurbaşkanlığı sistemidir" demenin, vatandaşın, seçmenin aklıyla alay etme anlamına geldiğini savunan Özel, başkanlık değil, "başkanlığın daniskasının" önerildiğini ileri sürdü.

Özel, anayasa hukukçularının buna, "patronlu hiper başkanlık sistemi" dediğini ifade etti. Özel, Atatürk'ün egemenliği saraydan alıp, halka teslim ettiğini, onun da tecelli ettiği yerin TBMM olduğunu belirterek, "O kurucu iradeye karşı bu yıkıcı, bölücü irade, egemenliği halktan, halkın meclisten alıp tekrar saraya taşıyor. Bugün karşı karşıya kaldığımız durum Atatürk devrimine karşı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşı devrim hamlesidir. Eğer bu başarılırsa sarayda bulunan, Atatürk'ün kendisi için kullanmadığı yetkiler, tekrar saraya taşınacaktır. Ülke, Meclis'e karşı sorumluluğu son derece sınırlı, halk idaresiyle seçilmişlerin değil, kavun, elma, armut gibi, şekline, kokusuna, ne olduğuna bakılarak seçilmişlerin yönettiği bir ülkeyle karşı karşıya olmak durumundayız" diye konuştu.

Bu başkanlık sisteminin bir adım ilerisinin, Türkmen tipi başkanlık olacağını ileri süren Özel, tek farkın orada mülkiyetin de başkana ait olması olduğunu söyledi. Özel, bu başkanlık tipine, bugünkü cumhurbaşkanın adından hareketle "R" tipi başkanlık denilebileceğini savunarak, R'nin geri vitesin üzerindeki harf olduğuna dikkati çekti.

Özel, bunun, geriye gidiş, saltanata, padişahlık sistemine dönüş, karşı devrim olduğunu öne sürdü.

"BOMBALI PAKET"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, CHP hakkında dün kullandığı ifadeleri, siyaset dışı dil olarak gördüğünü dile getiren Özel, siyasetin dilinde nazlanmak, kapris yapmanın olmadığını belirtti. Özel, "Türk milletini, sarayla birlikte salak yerine konulmasından vazgeçilmesi" gerektiğini söyledi.CHP Grup Başkanvekili Özel, "Sayın Bahçeli'ye saray tarafından talimatlandırılıp, AKP tarafından ambalajlanmış olan patronlu hiper başkanlık sistemini, kendisi cumhurbaşkanlığı sistemi diye partisine, tabanına yutturabileceğini sanıyorsa, hepimizle, kendi siyaset arkadaşlarıyla alay ediyor demektir. Kendisine yapılan bu paket, eğer partiden içeri sokulursa, bu paket, bombalı paket ve en büyük zararı MHP'ye, MHP'ye gönül verenlere zarar vereceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

MHP, bu paketi kabul etmekle kendi partisini, siyasi geleceklerini yok etmeyi de kabul etmiş oluyor. MHP, bugünkü halinizle sizin nereniz muhalefet Saraya yedeklenmiş, AKP'nin koluna girmiş, AKP'yi düştüğü yerden kaldırmaya çalışan bir Devlet Bahçeli..." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım ve Bahçeli'nin, "Tren var, şimdi binin" ifadelerinin bulunduğunu dile getiren Özel, ortada bir demokrasi treni olsa, seçilmişler olarak, iyiye doğru, Türkiye'yi daha medeni dünyaya taşıyacak bu trende seyahat etmenin kendilerine mutluluk vereceğini söyledi.

"DEMOKRASİ TRENİ DEĞİL SALTANAT KAYIĞI"

Özel, "Ama bugün demokrasi treninden değil bir saltanat kayığından bahsediyoruz. MHP'nin tabanının değil, başkan ve birkaç yöneticisinin atladığı saltanat kayığına CHP olarak binmeyiz. Kula kulluk edene yazıklar olsun. Başkanlık sistemi için saltanat kayığında yolculuk edenler, kula kulluk edenler kervanına dizilmiş olurlar. " dedi.

Özel, bir sistem değişikliği önerilirken 4 yıllığına seçilmiş milletvekillerine, "5 yıl olsun" demenin "ahlaksız teklif" olduğunu öne sürdü. Bir soru üzerine Özel, Başbakan Yıldırım'dan görüşme talebi gelirse kapılarının, seçilmişe saygıdan dolayı açık olduğunu dile getirdi.

Özgür Özel, kapılarının açık olmasının, başkanlık sistemiyle ilgili tavizsiz duruşlarının bir nebze olsun yumuşadığı anlamına gelmediğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...