CHP'den çocuklara oyuncak kütüphanesi

CHP, ''Çocuk Politikaları'nı açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun, hiçbir çocuğun aç ve eğitimsiz kalmaması hedefiyle tanıttığı hedeflerin arasında yer alan 'Oyuncak Kütüphanesi' dikkati çekti.

23.04.2011 - 16:53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin hiçbir siyasi partinin yapmadığı kadar kapsamlı ve bütünlüklü bir çocuk politikası oluşturduğunu belirterek, ''Bu politikalar sadece dört, beş aylık bir çalışmanın değil, on yıllardır bu ülkede süregelen bir siyasi geleneğin ürünü. Bu politikalar Türkiye'de sosyal demokratların sahip çıktıkları, hep gönüllerinde taşıdıkları adımlar'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Göksu Restorant'ta gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek CHP'nin, ''Çocuk Politikaları Raporu''nu ve çocuklara yönelik projelerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, kendisinin ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu'nun da yer aldığı dün televizyonlarda yayınlanmaya başlayan, CHP'nin çocuklara yönelik projelerinin anlatıldığı kısa filmin gösterimiyle başlayan toplantıda yaptığı konuşmada, siyasi partiler arasında çocuklara yönelik çok boyutlu ve kapsamlı bir çalışmanın ilk kez CHP tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Toplumsal eşitsizlik açısından insan hayatının en kritik döneminin çocukluk dönemi olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, araştırmalara göre bir çocuğun anne ve babasının eğitim durumu, ailenin yerleşik olduğu semt ve ailenin ana dili gibi faktörlerin o çocuğun gelecekteki başarısında belirleyici olduğunu aktardı.

Kılıçdaroğlu, 6 yaştan küçük her üç çocuktan birinin yoksul olduğunu bu oranın kırsal bölgelerde yüzde 40'a ulaştığını, tüm yaş grupları arasındaki en yüksek yoksulluk oranının ise 0-14 yaş grubunda gözlendiğini belirten Kılıçdaroğlu, bir çok çocuk için yoksulluğun daha ana karnında yetersiz beslenme gibi etkenlerle ortaya çıktığına dikkati çekti.

Çocuklar için bir diğer önemli sorunun ise eğitimsizlik olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, ''Yoksul bir ailede hayata gelmiş bir çocuğun daha üst gelir grubuna yükselmesinin tek yolu iyi bir eğitimden geçiyor. Türkiye maalesef bu açıdan çocuklarını geride bırakıyor. Yoksul ailelere doğan çocuklar yoksul, eğitimsiz aileye doğan çocuklar eğitimsiz kalıyor. Çocuklarımızın ellerinden fırsat eşitlikleri alınıyor. Hem çocuklarımız hem Türkiye kaybediyor'' diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, çocukları içinde bulundukları durumdan kurtarmak için projeler ürettiklerini, Aile Sigortası Projesi'nin içine konulan çocuk desteği ve çocuk eğitimi desteği alt bileşenlerinin bu kapsamda olduğunu söyledi. Çocuk desteği ile çocuk başına aylık 45-100 lira, çocuk eğitim desteği ile de aylık 40-60 lira arası yardım öngördüklerini anlatan Kılıçdaroğlu, sigorta kapsamındaki çocukların her eğitim yılı başında kitap ve kırtasiyelerini ücretsiz karşılamayı da taahhüt ettiklerini söyledi.

ÇOCUK BÜTÇESİ
Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin ''Çocuk Bütçesi'' oluşturacağını ve bu yolla devlet bütçesi içinden çocuklar için yapılan tüm harcamaların ortak bir çerçeve içinde izleneceğini anlattı.

Mevcut durumda kamu kaynaklarının yalnızca yüzde 6,5'unun 0-6 yaş çocuklara ayrıldığını, Çocuk Bütçesi ile bunun sona ereceğini ve çocuklara her gruptan daha çok kaynak aktarılacağını belirten Kılıçdaroğlu, ''Çocuklar bütçede önceliğimiz olacak'' dedi.

CHP iktidarında tüm okulların tam gün eğitime geçeceğini ve çocuklara sabahları bir kutu süt, öğlenleri ise iki tas yemeğin ücretsiz olarak sağlanacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu çalışmanın öncelikle gelir seviyesi düşük bölgelerde uygulamaya konulacağını, daha sonra Türkiye'nin her yerine yayılacağını bildirdi.

Bir diğer çalışmanın ise ''Çocuk Merkezleri''nin açılması olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, bu merkezlerin anaokul çağı öncesi çocuklara hizmet vermeyi amaçladığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Bu merkezler sayesinde vasıtası ile çocuklarımızın sağlıklı ve sosyal bir şekilde hayata başlangıç yapmalarını sağlayacağız. Bu merkezlere çocuklarımıza gündüz bakım hizmeti vereceğiz. Merkezler sadece çocuklara değil, anne ve babalarına da hizmet verecek. Gebelik rehberliğinden, ebeveynlik rehberliğine, çocuklar ve aile için pedagog desteğine kadar bir çok hizmet bu merkezde sağlanacak. Çocukların doğum sonrası sağlık denetimleri bu merkezler aracılığıyla takip edilecek. Çocuk merkezleri çocuklu ailelerin dayanağı ve destekçisi haline gelecek'' diye konuştu.

''HİÇBİR ÇOCUK OYUNCAKSIZ KALMAYACAK''
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, oyun oynamanın ve oyuncakların çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişiminde çok önemli rol oynadığını vurgulayarak, bu kapsamda rapor içinde yer alan projelerden birinin de ''Hiçbir Çocuk Oyuncaksız Kalmayacak'' çalışması olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Oyun hakkının uluslararası belgelerle tanınmış bir çocuk hakkı olduğunu biliyoruz. İşte bu bilinçle oyuncaklar ve oyun alanları Çocuk Merkezleri'nin çok önemli bir parçası olacak. Bununla da yetinmeyeceğiz, çocuklarımıza doğrudan ulaşabilmek için gezici oyuncak kütüphaneleri kuracağız. Hiçbir çocuğumuz ailesi yoksul diye oyuncaksız kalmayacak. Hiçbir çocuğumuz, oyun hakkından mahrum bırakılmayacak'' diye konuştu. Bu çalışmaların çocuklara yönelik projelerinin yalnızca bir kısmı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''CHP olarak iddialıyız. Bizim kadar kapsamlı ve bütünlüklü bir çocuk politikası ile hiçbir siyasi parti ortaya çıkmadı. Yakın zamanda da çıkabileceğini zannetmiyorum. Bunun nedeni çok basit. Anlattığımız politikalar sadece dört, beş aylık bir çalışmanın değil, on yıllardır bu ülkede süregelen bir siyasi geleneğin ürünü. Bu politikalar Türkiye'de sosyal demokratların sahip çıktıkları, hep gönüllerinde taşıdıkları adımlar'' dedi.

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'nun 23 Nisan 1974'de yayımlanan ve çocuklara yönelik yazısından alıntılar yapan Kılıçdaroğlu, sözlerini ''CHP olarak hiç utanmadığımız, hiç gocunmadığımız, tersine övündüğümüz bir sözümüz var, CHP çocukların partisi. CHP çocukların partisi çünkü biz sosyal demokratların partisiyiz. CHP çocukların partisi, çünkü biz eşitliğin partisiyiz. CHP çocukların partisi, çünkü biz umudun partisiyiz. CHP varsa herkes için var, CHP varsa çocuklar için var'' diyerek tamamladı.

Çocuklara yönelik projelerde amaçlarının bugün yaşanan ve gelecekte yaşanabilecek sorunlara çözüm üretmek olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, özellikle eğitim ve beslenme gibi sorunların çözümünün önemine değindi.

''Hedefimiz şu tabii, aileler çok çocuk değil, bakabilecekleri, yetiştirebilecekleri kadar çocuk sahibi olmalı. Durumu çok iyiyse beş çocuğa bakabiliyorsa beş çocuk. Öyle bir sınırlama bizim yapmamız söz konusu değil'' diyen Kılıçdaroğlu, özellikle kırsalda çocuk sayısının çokluğuna dikkati çekti. Çocuk bütçesine kaynağın nereden aktarılacağına yönelik soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin güçlendirileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, ''Biz özellikle Milli Savunma Bakanlığı bütçesinde asgari harcamaların düşmesini öngören hedeflerimiz var. Bu hedefler ağırlıklı olarak çocuğa, aileye, milli eğitime kaydırılacak. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesini güçlendireceğiz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin projelerine yönelik kaynakların bir bölümünün mevcut kurumlarda yapılacak düzenlemeler ile elde edilecek tasarruflardan sağlanacağını da aktardı. Anadilde eğitimin gizli muhataplarından birinin çocuklar olduğu hatırlatılarak, bu konudaki görüşlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Anadili öğrenme konusunda zaten bir sorun yok. Anadili öğrenme konusunda bizim bir sınırlamamız söz konusu değil öğrenebilirler. Ama anadilde eğitimi biz uygun görmüyoruz'' şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, anadilde eğitim noktasında toplumun ikiye bölünmesinin ayrışmaya yol açabileceğini, CHP'nin ise entegrasyondan yana olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, ''Kürtçe seçmeli ders'' konusunun ise tartışılabileceğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...