CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru vereceklerini söyledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun bugün Apaydın Kampı ziyaretinden bir sonuç çıkmayacağını savunan Güneş, “Komisyon ‘kamplarda bir şey yokmuş, pırıl pırıl, isimlerin hiç biri yokmuş' diyecek'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisine yöneltilen ciddi konuları gayri ciddi yerlere çektiğini iddia eden Güneş, ''Bize Baasçısın' diyor, sanki Bodrum'da Baas lideriyle birlikte tatil yapmışız da...'' dedi.

Türkiye'nin Suriye'deki savaşın içine sokulduğunu ifade eden CHP’li Güneş, şöyle konuştu: “Davutoğlu ile Clinton sıklıkla görüşerek, Türkiye'nin Suriye politikasını dizayn etmişlerdir. CIA Başkanı Türkiye'yi ziyaret etti, bu kamplar meselesi de görüşüldü herhalde. İlk kez Türkiye başka bir ülkenin içişlerine karıştı, karışmanın da ötesinde karıştırmakla suçlandı. Türkiye ilk kez, komşusuna silah sevk etmek ve silah sevk ettiği insanların eğitimini kendi ülkesinde içinde sağlamakla suçlandı. Türkiye'nin dış politikası bühtana doğru gitmektedir.”

BDP ile PKK’lıların kucaklaşmasının hoş olmadığını da dile getiren Güneş, “Dokunulmazlıkların kaldırılması meselesi ayrıca tartışılmalıdır'' dedi.