CHP’den Deniz Feneri için suç duyurusu

CHP, Deniz Feneri Derneği’nin kendilerine açtığı dava için dernek yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı 15.07.2009 - 11:09

CHP ve partinin Genel Başkanı Deniz Baykal'ın avukatı Mutluhan Karagözoğlu, suç duyurusu dilekçesini geçen günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdi.

Suç duyurusu dilekçesinde, derneğin, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğu belirtildi.

Dernek tarafından ''Almanya'daki Deniz Feneri e.V. Derneği ile ilgili iddiaları kullanarak, tüzel kişiliklerine saldırıda bulundukları'' iddiasıyla CHP ile Baykal aleyhine 1 milyon TL talepli manevi tazminat davası açıldığı belirtilen dilekçede, davanın açılabilmesi için dernek tüzel kişiliği adına 14 bin TL harç bedelinin nakden Maliye Veznesine ödendiği ifade edildi.

Dernekler Kanunu ile dernek tüzüğüne göre, derneğin mal varlığı ve parasının, derneğin amaçları doğrultusunda kullanılması gerektiği kaydedilen dilekçede, ''derneğin genel merkez yöneticilerinin, siyasi tercihlerini ön planda tutarak, kamu yararına faaliyette bulunması zorunluluğu bulunan bir derneğin 14 bin TL'sini harcamaktan geri durmadıkları'' savunuldu.

Derneğin, manevi tazminat davası açma hakkı bulunduğunun tartışmasız olduğuna yer verilen dilekçede, ''Dernek yöneticilerinin amacının, derneğin çıkarlarını gözeterek, uğranıldığı iddia edilen manevi zararın giderilmesi değil, kendi siyasi çıkar ve beklentilerini temin ile kamuoyunda sansasyon yaratmak olduğunun en açık göstergesi, talep edilen 1 milyon TL manevi tazminat miktarından anlaşılmaktadır'' denildi.

Dilekçede, ''dava ile CHP ve Baykal'ın açıklamalarıyla uğranılan itibar kaybının giderilmesinin amaçlanması durumunda, mahkemenin, haksız saldırının varlığının tespitini doğuracak herhangi bir miktardaki manevi tazminatı tayin etmesiyle bu amaca erişileceği'' ifade edildi.

Dilekçede, Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Altan, Genel Muhasibi Mehmet Cengiz, Genel Sekreteri Recep Koçak ve Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Bayhan'ın, ''kamu yararına çalışan dernek statüsündeki derneğe ait paraları, dernek amaçları dışında ve kişisel çıkarlar için gereksiz yere harcayarak, derneğin mal varlığında eksilmeye neden oldukları ve haksız yere ve olağanın dışında fahiş harcamayla derneği zarara uğrattıkları'' iddia edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...