CHP'den Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

CHP Sözcüsü Tezcan, Erdoğan-Trump görüşmesinin ayrıntılarını öğrenmeyi merakla beklediklerini söyledi.

Anadolu Ajansı 17.05.2017 - 16:49 | Son Güncelleme : 17.05.2017 - 16:58

CHP'den Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine ilişkin soru üzerine Tezcan, CHP olarak her şeyden önce ülkenin çıkarlarına, Türkiye'nin yararına adımların atılmasını beklediklerini söyledi.

Tezcan, "Sayın Cumhurbaşkanının Sayın Trump'la görüşmesinin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Yavaş yavaş düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu görüşmede Türkiye lehine elde ettiği sonuçları öğrenmeyi biz de büyük bir merakla bekliyoruz" diye konuştu.

"İKTİDAR OHAL'İN TADINI ALDI"

Parti Sözcüsü Tezcan, olağanüstü hal (OHAL) ilanının üzerinden 10 ay geçtiğini anımsattı. Bu 10 ay içerisinde Türkiye'nin normalleşmediğini, aksine olağanüstü durumun yerleşmeye başladığını belirten Tezcan, "İktidar OHAL rejiminin tadını almış, bundan bir türlü vazgeçemiyor. OHAL şartları altında toplum büyük bir baskı altında yönetiliyor" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin hızla normalleşmesi gerektiğini, temel sorunlarını bu şekilde daha kolay çözüleceğini aktaran Tezcan, OHAL'in derhal kaldırılması gerektiğini savundu.

Tezcan, OHAL'in, darbe girişiminin siyasi ayaklarını gizleme aracı olarak kullanıldığını öne sürerek, OHAL Komisyonu'nun geç oluşturulmasına da tepki gösterdi.

Komisyon kurulmasına ilişkin KHK'nin Ocak ayında yayımlandığını ve üzerinden 4 ay geçtikten sonra üyelerinin atandığını aktaran Tezcan, iktidarın bu şekilde davranarak komisyonu, yargı denetimini öteleme aracı olarak kullandığını iddia etti.

OHAL KOMİSYONU ELEŞTİRİSİ

TBMM Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun hala raporunu sunmadığını da hatırlatan Tezan, "Komisyonun raporu sunması başta Erdoğan olmak üzere iktidar tarafından engelleniyor. Merak ediyoruz, neden ertelendi? Sayın Cumhurbaşkanı 8 ay önce 'at izi it izine karıştı' demişti. Bu mesele bu basitlikte bir mesele değildir. Unutulmasın, bu izlerin arasında kaybolan hayatlar var. İntihar eden insanlar var. OHAL, bir an an önce kaldırılmalı ve derhal normalleşip yaralar sarılmalıdır" diye konuştu.

CHP olarak tutuklu gazetecilerin tahliyesini beklerken yeni tutuklamalarla karşılaştıklarını dile getiren Tezcan, istibdat dönemi uygulamalarından daha ağırının yaşandığını öne sürdü.

Tezcan, "Savcı ve hakimlere sesleniyorum; yaşanmaz hale getirdiğiniz bu ülkede sizler de yaşıyorsunuz. Bunu unutmayın" dedi.

KAÇAK İNŞAATA ORTAK OLMADIK

"Mühürsüz seçim" diye tanımladığı halk oylaması üzerine oluşturulan "gayrimeşru" ortamda, dün TBMM'nin HSK'ya 7 üye seçtiğine dikkati çeken Tezcan, CHP'nin oylamaya katılmadığını hatırlattı. Tezcan, "Biz kaçak inşaata ortak olmadık, olmayacağız. O nedenle TBMM'de oy kullanmadık." açıklamasını yaptı.

İktidarın yaşananlardan ders almayarak yargıyı bir kez daha cemaatlerin ittifakına teslim ettiğini ileri süren Tezcan, "Görüyoruz ki ortaya çıkan tabloda yargıda paralel devlet yapısı oluşturulmaktadır. Yargı bir kere daha cemaatlerin ittifakına teslim ediliyor. Bunun sonuçlarının önümüzdeki günlerde Türkiye'yi nereye götüreceğini hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NİN KARARINA TEPKİ

Bülent Tezcan, Beşiktaş Belediyesi'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenleyeceği etkinliğin İstanbul Valiliği tarafından güvenlik gerekçesiyle engellendiğini belirterek, karara tepki gösterdi.

Hiçbir gerekçenin milli bayramların kutlanmasına engel olamayacağını ifade eden Tezcan, şunları söyledi:

"Görüyoruz ki bayramlarımıza yönelik yasaklama zihniyeti aynı şekilde devam ediyor. Öncelikle bütün milletimizin bayramı kutlu olsun, bayramlara yönelik yasaklar son bulsun. Beşiktaş Belediyemizin 19 Mayıs'ta yapmak istediği kutlamalar güvenlik nedeniyle engelleniyor. Gerçek nedeni biliyoruz. Ortak değerlerimize yönelik sistemli saldırılar devam ediyor. Bayramlarımızın engellenme çabası boşuna değildir. İktidara sesleniyorum; bayramlarımızdan elinizi çekin. Belli ki AK Parti iktidarı mevcut bayramlarımızı unutturup yeni bayramlar icat etme niyetindedir. Bu fantezilerden vazgeçmenizi tavsiye ediyoruz. Bu fanteziler sizi ancak felakete götürür."

CHP'liler olarak Türkiye'nin her yerindeki kutlamalara katılacaklarının altını çizen Tezcan, Ankara'da da 19 Mayıs Cuma günü Güvenpark'taki il başkanlığı önünde toplanıp, coşkulu bir şekilde Anıtkabir'e yürüyeceklerini bildirdi.

Tezcan, "19 Mayıs'ı Türkiye'nin her tarafından coşkuyla kutluyacağız. Bayramlarını unutan milletler, millet olma vasıflarını kaybederler." dedi.

MHP LİDERİ BAHÇELİ'YE YANIT

Bülent Tezcan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin dünkü TBMM Grup Toplantısı'nda HDP üzerinden CHP'ye yönelttiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Tek adam rejiminin taşıyıcı kolonu olanların CHP'ye söyleyecek hiçbir sözleri olamaz" ifadesini kullandı.

"MYK'da revizyon" iddialarının hatırlatılması üzerine de böyle bir durumun olmadığı açıklamasını yapan Tezcan, başka bir soru üzerine ise açlık grevlerine insani açıdan yaklaştıklarına dikkati çekti.

İnsan hayatının her şeyin üzerinde olduğunu belirten Tezcan, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yüksel Caddesi'nde açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya grevlerini sonlandırma çağrısı yaptığını hatırlattı. Tezcan, bu çağrıyı yeniledi.

AK PARTİ KONGRESİNE KATILACAK İSİM BELLİ OLDU

Bir soru üzerine 21 Mayıs'ta gerçekleştirilecek AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde CHP'yi temsilen Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır'ın nezaket kuralı çerçevesinde bulunacağını bildiren Bülent Tezcan, partili cumhurbaşkanı kavramına ise karşı olduklarını tekrarladı. Tezcan, "Partili cumhurbaşkanı, milletle cumhurbaşkanı arasında kopuşa neden olur. Biz Sayın Erdoğan parti üyesi olduktan sonra, parti üyesi çerçevesinde protokol kurallarını uygulayacağımızı söylemiştik. Bu şekilde davranacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...