NTV

CHP'den Görmez’e: Cübbeni çıkarıp siyaset yap

Anadolu Ajansı

Türkiye

“Kürtaj cinayettir” diyen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e tepki gösteren CHP'li İhsan Özkes, “Cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Görmez, düzenlediği basın toplantısında, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in kürtaj ile ilgili açıklamasını eleştirdi.

''Sayın Görmez tam bir görmezdir'' ifadesini kullanan Özkes, Diyanet'in ''siyasetin vesayetinde olduğunu'' öne sürerek ''Diyanet İşleri Başkanı, cübbesini çıkarsın öyle siyaset yapsın. Din kisvesiyle siyaset, ticaret ve bölücülük yapmak caiz değildir'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na ''Her kürtaj bir Uludere midir?'' sorusunu yönelten Özkes, kürtaj açıklamasının yapıldığı gün hac fiyatlarının da tespit edildiğini anımsattı.

‘DİYANET, KÜRETAJ YAPIYOR’
Küretajın sözlükte ''kazımak'' anlamına geldiğini aktaran Ökzes, ''Diyanet de hacıların cebindeki paraları sonuna kadar kazıyarak alıyor. Diyanet bir nevi küretaj yapıyor'' diye konuştu.

Özkes, ''Diyanet AKP'ye değil Allah'a yakın olmalıdır. Kul hakkından, hacıların hakkından sakınmalıdır'' dedi.

Özkes, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Devlet Denetleme Kurumu'na hac ve umre gelirlerini araştırması için talimatı vermesi çağrısında bulundu.