CHP’den İnsan Hakları Komisyonu’na çağrı

TBMM İnsan Hakları Komisyonunun CHP'li üyeleri, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan olaylarla ilgili komisyonu toplantıya çağırdı.

Anadolu Ajansı 10.07.2009 - 16:36

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür, üyesi oldukları TBMM İnsan Hakları Komisyonuna, bölgedeki olaylarla ilgili bir yazı gönderdi.

Milletvekilleri, yazıda, Çin'in Sincan-Uygur Özerk Bölgesi'nde, binlerce kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olan insanlık dışı olayların yaşandığını belirtti.

Evlerin basıldığı, çocuklarla, kadınlara manevi ve fiziksel şiddet uygulandığına dair haberleri, görüntüleri içleri sızlayarak izlediklerini ifade eden milletvekilleri, ''Gözü kararmış insanların orantısız güç kullanımını, masum insanların üzerine yönelmesini ve bu vahşetin hala daha durdurulmamasını anlayabilmek mümkün değil'' dedi.

Milletvekilleri, sokaklarda hala kaldırılmamış cesetlerin olduğunu, faillerin bulunamadığını belirterek, şunları kaydetti: ''Protesto hakkını kullanan, demokratik taleplerini dile getirmeye çalışan insanlara karşı yapılanların insan haklarına aykırılığını tartışmaya bile gerek yoktur. Başta yaşam hakkı olmak üzere, temel hak ve hürriyetlerin neredeyse tamamının dünyanın gözü önünde yok sayılması bir insanlık ayıbıdır. Maalesef Çin, ekonomideki ve dünya politikasındaki gücü ile bu olayların üzerini örtmeye çalışıyor. Çinlilerin, binlerce insanın idamından bahsetmesini de ürpererek dinliyoruz. BM Güvenlik Konseyinin geçici üyesi Türkiye ise hala kararlı bir adım atabilmiş değildir. Urimçi'den gelen görüntüler, herkesin içini acıtıyor, vicdanını sızlatıyor. Bu vahşet boyutuna ulaşan olayların en kısa zamanda sona erdirilmesi, herkesin görevidir. TBMM İnsan Hakları Komisyonu da bu anlamda görevini yerine getirmelidir, Çin'de yaşanan insanlık dışı görüntüler ve uygulamalarla ilgili acilen toplanması gerekmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...