CHP yönetiminden olağanüstü kurultay çağrısına yanıt

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, olağanüstü çağrılarına ilişkin “Gündemimizde olağanüstü kurultay yok, olağan kurultay takvimi işliyor" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.09.2015 - 17:15 | Son Güncelleme : 09.11.2015 - 17:20

CHP yönetiminden olağanüstü kurultay çağrısına yanıt

CHP'de bazı il başkanları ve milletvekilleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında olağanüstü kurultay çağrısı yapan Muharrem İnce'ye yanıt geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 7 Haziran seçiminin ardından, 16 Haziran'da yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında olağan kongre takvimini başlattıklarını hatırlattı.

Bu kongre takvimine, 1 Kasım seçim çalışmaları nedeniyle ara verdiklerini belirten Bingöl, seçimin ardından tüzüğe ve yönetmeliklere uygun olarak kongre sürecinin devam ettiğini söyledi.

Bingöl, 150'ye yakın ilçe ve 12 ilde kongrelerin tamamlandığını ifade ederek, şu ana kadar yapılan işlemlerde, çok küçük birkaç itiraz ve ufak tefek olumsuzluklar dışında, herhangi bir sorun yaşanmadığını bildirdi.

Kongre sürecinin sağlıklı bir şekilde işlediğini vurgulayan Bingöl, “Kurultay delegelerinin belirlenmesi noktasında hiçbir yönlendirme söz konusu değildir. 12 il kongremiz gerçekleşti, Genel Merkezden hiç kimsenin, kurultay delegelerinin belirlenmesi için il ve ilçe yönetimlerine bir baskısı olmamıştır” dedi.

Bingöl, herhangi bir yerde usulsüzlük veya yanlış varsa bunlara itiraz edilebileceğini belirterek, bir ilde itirazların olduğunu, bununla ilgili hukuki sürecin işlediğini dile getirdi.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin olağanüstü kurultay çağrısına da değinen Bingöl, "Olağan kurultay takvimini açıkladık. İl ve ilçe kongrelerimiz bitecek, ocak ayı içinde olağan kurultayı gerçekleştireceğiz. Gündemimizde olağanüstü kurultay yok, olağan kurultay takvimi işliyor" dedi.

CHP'nin "parti içi demokrasiye" önem veren bir parti olduğuna dikkati çeken Bingöl, parti üyesi herkesin, her göreve aday olma hakkının bulunduğuna işaret etti.

Bingöl, genel başkanlık için aday olmak isteyenleri saygıyla karşıladıklarını belirterek, "Adaylıklarla ilgili kararı verecek olan delegelerdir. Delegeler günü geldiğinde ilçe ve il kongrelerinde de kurultayda da tavırlarını ortaya koyup gereğini yaparlar" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...