CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Koç, toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Türkiye'nin gittikçe sorunları ağırlaşan bir gündemi olduğunu savunan Koç, "Yıllardır dile getirdiğimiz yanlış ve çarpık siyaset tercihleri, ülkeyi içeride ve dışarıda gittikçe karamsar ve karanlık bir iklimin içine sürükledi" dedi.

Çözüm sürecine değinen Koç, "Taze danışman Mahçupyan'ın basına yansıyan ifadeleri, ne diyorlar; 'Güneydoğuda kamu düzeni şu anda PKK'nın elinde.' Gelinen süreçte bunların hepsi itirafçı olacak gibiler" değerlendirmesini yaptı.

"Çözüm diye terörle müzakere masası kuran siz değil misiniz " sorusunu soran Koç, şunları kaydetti:

"Ağırlaştırılmış ömür boyu hapse mahkum Öcalan sanki bir rehineymiş gibi, masaya devletin karşısına oturtan siz değil misiniz? Oslo'da başladığınız ve Türkiye'nin anayasal düzenini, uluslararası aktörlerin gözetiminde terörle tartışmaya açıp, Türkiye'nin geleceği için fal açanlar sizler değil misiniz? Türkiye'nin bu önemli ve can alıcı sorununa verdiğiniz tavizler ve ilkesizlikle uluslararası bir soruna dönüştürme taleplerini yükseltenler sizler değil misiniz? Vebaliniz de, günahınız da beceriksizliğiniz de büyük."

'HERHALDE HDP O BOYUTA GİRMİYOR'
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın, "MGK'da HDP'nin kapatılması yönünde karar alındı" iddiasının sorulması üzerine Koç, "Çok uzun süren MGK toplantısından sonra bir takım açıklamalar oldu, bir takım yeni tehlike tarifleri ortaya kondu. Bu tehlike tarifleri içinde legal gibi görünüp illegal yapılardan bahsedilen bazı paragraflar var. Herhalde HDP o boyuta girmiyor. Hasip Kaplan'ın sözleri için söylüyorum. Ama tarif ettikleri olay, daha farklı olay" dedi.

Hükümetin yeni sivil vesayet arayışı içinde olduğunu savunan Koç, "Bunun bürokratik mekanizmasını, yargı boyutunu gerçekleştirdiler, şimdi millete sindirme dönemi geldi. Özel güvenlik paketiyle de demokratik hak arama yollarının kısıtlanacağı, herkesin makul şüpheli olacağı, değişik risklerle karşı karşıya kalacağı yeni dönem tasarlıyorlar, umarım siyasi ömürleri bütün bunları gerçekleştirmeye yetmez" açıklamasını yaptı

'İSTİFASINA ÜZÜLDÜK'
CHP'den istifa eden Emine Ülker Tarhan'ın bir röportajında, "CHP kurultayında 2015 seçimleri için yol haritası belirlemedi, koltuk savaşı yaşandı" dediğinin sorulması üzerine ise Koç, bir polemiğe girmek istemediğini söyledi.

Koç, "İstifa etmesine üzüldük. Siyaset uzun süreli bir iş, dirençli olmak gerekir. Bir polemik noktasına taşınacak cevap vermek istemiyorum ama, siyasetin hiç kimse için hazırlanmış bir koltuk sunmaması gerektiğini bu yaşadığımız süreçte öğrendik. Hak edilerek o koltuk elde edilmeli siyasette. Eğer hazır olarak sunduğunuz zaman, bu yorumları çok rahat yapabiliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.