CHP'den, 'özel yaşam' konusunda önerge

Ana muhalefet partisi, kişilerin özel hayatlarına müdahale edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Anadolu Ajansı 11.11.2013 - 11:51

CHP'den, 'özel yaşam' konusunda önerge

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 'öğrenci evlerine denetim'le gündeme gelen, özel hayata müdahale tartışmalarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan önergenin gerekçesinde, her fırsatta "kimsenin yaşam tarzına müdahale etmediklerini" söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, uygulama ve söylemde bu sözünü yerine getirmediği ileri sürüldü.

Hükümetin, öğrencilerin barınma sorununa çözüm aramak yerine, öğrencilerin ya da ailelerin tercihlerine doğrudan müdahale etmeye çalıştığı iddia edildi.

Gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

"AKP Hükümeti Anayasanın ilgili maddelerini yok sayarak müdahalelerde bulunmaktadır. Kızlı erkekli kalınan öğrenci evlerine denetleme getirileceğini söyleyen ve bu yönde çalışma yapmayı planlayan hükümetin, Adana Valisi'nin muhbir vatandaşlar aracılığı ile uygulamaya geçeceğini söylemesi ve tüm bunların anayasal bir uygulama olduğunu belirtmeleri, olayın vahametini göstermektedir. Yapılacak tüm yaşam tarzı müdahalelerine anayasal meşruiyet sağlamayı amaçlayan AKP Hükümeti, demokrasiyi sadece araç olarak görmeye devam etmektedir. İnsanların doğumlarına, çocuk sayılarına, içecekleri içeceğe, inançlarına, eğitimlerinin nasıl olacağına karar veren AKP Hükümeti, yaşam tarzlarına müdahale etmektedir."

Önergede, kişilerin özel hayatlarına müdahale edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması talep edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...