Antalya Büyükşehir Belediyesi adına toplu taşıma araçlarında elektronik ücret toplama işini yapan A-Kent Ödeme Teknolojileri Şirketi (halk kart) hakkında 2 ay önce soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada 30 belediye çalışanının ifadesi alındı. Zanlılar daha sonra serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında bugün de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, savcılığa gelerek ifade verdi.

Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'a ifade veren Mustafa Akaydın, daha sonra adliyeden ayrıldı.

‘BENDE MANGAL GİBİ YÜREK VAR’
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Akaydın, “Belediyemiz, Danıştay incelemesiyle bu ihaleden aklanmıştır. Ancak saat 9.30’da başlayan bir ifade alma süreci oldu. Bu konuda uzun uzun sorulan sorulara gereken cevaplar verilmiştir" dedi.

Soruşturmadan korkmadığını dile getiren Başkan Akaydın, "Hiç umurumda değil arkadaşlar, bende mangal gibi yürek var" diye konuştu.

Akaydın, 7 yıl önce yapımına başlanan bir AR-GE Merkezi'nin inşaatıyla ilgili de YÖK Denetleme Kurulu'na ifade vereceğini söyledi.

Akaydın, şöyle konuştu: “Buldukları konu, benim iftihar edeceğim bir konudur. Antalya’ya bir eser kazandırdım. Maalesef bu bina bitirilememiştir. Niye böyle bir inşaata kalkıştığımın ifadesini vereceğim."

Polis ekipleri, yaklaşık 1 yıl önce bazı toplu ulaşım aracı şoförleri ile yolcuların paralarının şirket tarafından hesaplarına eksik yatırıldığı şikayetleri üzerine başlatılan soruşturma kapsamında şirketin Barınaklar Bulvarı'ndaki hizmet binasında arama yapmıştı.

Bazı evrak ve bilgisayardaki verilere el konulan soruşturma kapsamında, polis ekiplerince aralarında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin'in de bulunduğu 30 civarındaki belediye çalışanının ifadesine başvurulmuştu. Zanlılar ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Öte yandan, önceki gün Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik olarak başlatılan yolsuzluk soruşturmasında aralarında belediye yöneticilerinin de bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmıştı.