İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mersin’de katledilen Özgecan Aslan için danslı protesto yaptığı gerekçesiyle eleştirdiği CHP Milletvekili Aylin Nazlıka’dan yanıt geldi.

"O dans Özgecan için değildi" diyen Nazlıaka, 14 Şubat Cumartesi günü düzenlenen etkinliğin dünya genelinde kadına yönelik şiddetle ilgili “One billion rising” projesi kapsamında her yıl yapıldığını söyledi.

Dansla Özgecan’ın anılmadığını vurgulayan Nazlıaka, “Dünyada ve Türkiye’de her gün bir kadın katliamı olduğu için de 14 Şubat sembolik anlamıyla da evrensel bir gün olarak seçilmiştir. Ama dansa odaklanmak bu konuyu çarpıtmak, tartışmayı özünde uzaklaştırmak için seçilen yoldur. Ama bu oyun tutmaz…” ifadelerini kullandı.

Özgecan’ın ailesini ziyaret ettiğini vurgulayan Nazlıaka, “Ben Özgecan’ın da her gün bir cinayete kurban giden kadınları da unutturmayacağım. Mücadelem bunun içindir. Unutursak kalbimiz kurusun” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada isim vermeden CHP'li Aylin Nazlıaka'ya tepki göstermişti.

Erdoğan, "Önce sen biliyorsan bir Fatiha oku. Bilmiyorsan bir rahmet dile. Ailesine bir başsağlığı dile. Dans ediyor... Bunun bizim kültürümüzdeki yeri nedir? Adeta sanki o ölümden zevk alıyor, bu anlama gelir. Ölüm karşısında, acı karşısında dans etmek nedir bizim kültürümüzde? Belli. Ateş düştüğü yakar" dedi. ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI