CHP'li Böke:Yatırım paketi ölü doğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi"nde öngörülenlerin işe yarayabilmesi için bölgede terörün sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.09.2016 - 15:40 | Son Güncelleme : 06.09.2016 - 15:42

CHP'li Böke:Yatırım paketi ölü doğdu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi"ne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Hükümetin bu pakette de bölgedeki aktörleri, sivil toplum ve meslek kuruluşlarıyla muhalefeti hazırlık sürecine dahil etmediğini savunan Böke, insanların geleceğe dair bir ümidinin olmadığı yerde, yatırım teşvikleriyle kalkınmanın sağlanamayacağını ifade etti.

Böke, "Çözüm Süreci"nin muhalefetten kaçırılarak yürütüldüğünü öne sürerek, bununu şimdi de bölgeye dönük "Ekonomik Çözüm Paketi"nde tekrarladığını iddia etti.

Böke, "Oysa bölgeyle ilgili sorun Hükümetin sorunu değil 'nin sorunudur. Hataların ve zaman kaybının sonuçlarını Hükümet değil Türkiye yaşıyor. Tribüne oynamak ve vitrin düzenlemeleriyle zaman geçirmek değil gerçekten sorun çözmek amaçlanıyor olsaydı, tüm aktörlerin elbirliğiyle yaratacağı, işlevli ve gerçekçi paketler hazırlanabilirdi" ifadelerini kullandı.

Ciddi ve köklü sorunların çözümünün, gerçekçi ve kapsamlı yaklaşımlar gerektirdiğine dikkati çeken Böke, bölgede yaşanan ekonomik ve toplumsal sorunların yalnızca ekonomi paketleriyle çözülemeyeceğini, bölge ekonomisini yeniden işler kılmanın ön şartının terör meselesini bölgenin gündeminden çıkarmak olduğunu bildirdi.

"PAKET ÖLÜ DOĞMUŞ BİR PAKETTİR"

Açıklanan paketin içerdiği yatırım ve desteklerin işe yarayabilmesi için bölgede terörün sona erdirilmesi gerektiğinin altını çizen Böke, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bölgeye en büyük teşvik terörün sonlandırılmasıdır. Terörün sonlandırılmasına dair gerçekçi bir yol haritası sunmayan yaklaşımların, göz boyamanın, zaman kazanmanın, sorunları öteleyerek ağırlaştırmanın ötesinde bir anlam taşımayacağı tecrübeyle sabittir.

Nitekim Başbakan'ın paketi açıklarken 'Terör var, adam malından canından korkuyor gelmiyor. Terörü ortadan kaldıramazsak, bu projeler gecikir' sözleri, paketin ölü doğmuş bir paket olduğunu ortaya koymaktadır. Her geçen gün yeni bir şehit haberiyle uyanırken, bölgede çatışmasız tekgün geçmezken, bölgedeki vatandaşın derdinin spor salonu olmadığının artık anlaşılması gerekir. Sorumluluğunun farkında olan, kendi siyasi çıkarlarını ülkenin, algı yönetimini gerçekçi çözümlerin önüne koymayanbir Hükümetin öncelikle terörünnasıl bitirileceğine, toplumsal barışın kalıcı olarak nasıl sağlanacağına, ölümlerin ve acıların nasıl sonlandırılacağına dair gerçekçi biryol haritası ortaya koyması beklenir."

"BU MALİYETİ DEVLET NEREDEN KARŞILAYACAK"

Paketin maliyetinin, 4 yılda tamamlanması öngörülen yatırımlar ve 10 yıllık desteklerle toplam140 milyar lira olarak açıklandığını belirten Böke, bu maliyetin 62 milyar lirasının ise kamunun üstleneceği maliyet olarak ifade edildiğini aktardı.

"Bu maliyeti devlet nereden karşılayacak " sorusunun yanıta muhtaç olduğunu ifade eden Selin Sayek Böke, "Bu soruya Başbakan, 'Kaynak sorunumuz yok. Böyle bir milletin olduktan sonra ne kaynağı düşünüyorsun' sözleriyle yanıt veriyor. Bu türden ciddi işler hamaset kaldırmaz. Ekonomiye dair paketlerin ciddiye alınabilmesi için boş laftan öte somut kaynağın gösterilmesi gerekir" açıklamasını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...