CHP'li Kadıgil: Regl olduğumuz için vergi ödemek istemiyoruz

CHP'li Serra Kadıgil Sütlü, dünyadan örnekler verdi ve Türkiye'de de kadınların regl dönemlerinde kullandıkları ped ya da tampon gibi hijyen ürünlerindeki vergi yükünün kaldırılması gerektiğini söyledi. Sütlü, konuyla ilgili yasa teklifi verdi.

Haberler - ntv.com.tr 15.02.2019 - 06:20

CHP'li Kadıgil: Regl olduğumuz için vergi ödemek istemiyoruz

CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil Sütlü, kadınların regl dönemlerinde kullandığı ped ya da tampon gibi hijyen ürünlerindeki yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 5'e düşürülmesi için yasa teklifi verdi. 

"Regl olduğumuz için vergi ödemek istemiyoruz" diyen Sütlü, teklifin gerekçesiyle ilgili şunları söyledi: 

"Regl olan bireylerin zorunlu ve temel olarak ihtiyaç duyduğu hijyen ürünlerinden alınan vergi, Türkiye ve dünyada 'tampon vergisi' adıyla anılmakta.

Bir kadın ortalama 2 bin 535 gününde yani yaklaşık 7 yıl regl olmakta ve ped ya da tampona ihtiyaç duymaktadır. İngiltere'de yapılan hesaba göre kadınlar, hayatlarının 38 gününü kadın hijyen ürünlerini alabilmek için çalışarak geçirmektedi.

AB 2007 yılında aldığı kararla bu hijyen ürünerindeki vergileri yüzde 5'e kadar indirilmesine izin vermiştir. ABD'deki pekçok eyalette tampon vergisi kaldırılmıştır. Kanada ve Hindistan da benzer karar almıştır.

Ülkemizde de bir an önce çağa ve toplumsal eşitliğe uıygun düzenlemeler yapılmalı ve hijyen melzemeleri üzerindeki görülmemiş vergi yükü kaldlrılmalıdır. 

Sayfa Yükleniyor...