CHP'li Okay: AKP'nin düşüş süreci başlamıştır

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, yerel seçimlerde AK Parti'nin oylarının düştüğünü belirterek, ''Dağdan yuvarlanan taş, bir daha aynı yere çıkamaz. AKP, düşüş sürecine başlamıştır'' dedi.

Anadolu Ajansı 01.04.2009 - 12:00

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, TBMM'de yerel seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin geride bıraktığı seçim sürecinde, ''AKP'nin, hizmet vermeme tehdidine, kamu kaynaklarını ve kamu görevlilerini iktidarın emrinde kullanmasına karşın, oylarında oransal olarak ciddi düşme olduğunu'' söyledi.        

''Dağdan yuvarlanan taş, bir daha aynı yere çıkamaz. AKP, düşüş sürecine başlamıştır'' diyen Okay, bu sürecin, Türkiye'nin bundan sonraki dönemde yeni bir başlangıç yapacağı görüntüsü verdiğini savundu.        

Okay, seçimlere ilişkin başından beri yapılan tartışmaları anımsatarak, şöyle konuştu:        

''YSK'nın siyasal iktidara bağlı kurumlara dayalı olarak yaptırdığı seçim, başlangıcından bu yana birçok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Seçmen veri tabanı, nüfus idaresine teslim edilmiştir ve o yüzden Türkiye, uzun süre seçimleri tartışmıştır. Seçim günü de Adalet Bakanlığına bağlı Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) veri tabanıyla seçim sonuçlarının alınmasında çok ciddi gecikme ve kargaşaya sebebiyet verilmiştir. Bu haliyle iktidar, kendisine bağlı birimlerde sınıfta kalan bir icraatın öncülüğünü yapmıştır. Yurdun çeşitli yerlerinde seçimle ilgili tartışmalara sebebiyet verecek, hoş olmayan uygulamalarla karşılaşılmıştır. Tüm bunlar, artık Türkiye'de iktidarın gidici olduğunun göstergesidir. Yerel seçimler, siyasal iktidarların avantajlı olduğu seçimler olmasına karşın, halk iktidara çok ciddi bir uyarıda bulunmuştur.''        

CHP oylarında önemli bir artış olduğu ifade eden Okay, bunun yanı sıra daha önce AK Parti'de olan birçok önemli il belediyesinin de muhalefet partilerine geçtiğini, bazı illerde ise iktidar ve muhalefet partileri arasında oy oranlarının çok yakın olduğunu kaydetti.

SEÇİMİN İKİ MAĞLUBU
Okay, yerel seçimin mağlubunun önce siyasal iktidar olduğunu, sonra da biri dışında, seçimleri ciddi anlamda etkileyen ve sonuçları yönlendiren anket şirketleri olduğunu öne sürdü.        

''Siyasal iktidara destek veren anket kuruluşlarının birçok ilde sonuçları etkileme çabasının kısmen de olsa sonuç verdiğini'' ifade eden Okay, anket kuruluşlarının, halka özür borcu olduğunu savundu ve ''Kanımca birçok anket kuruluşu ya kapısına ya da bu kuruluşların yöneticileri dillerine kilit vurmalıdır'' dedi.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...