CHP'li Tanrıkulu: AKP, PYD'den neden rahatsız?

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, hükümetin, Türkiye'ye yönelik bir eylemi olmayan ve kendi halkını temsil etmeye çalışan PYD'den neden rahatsız olduğunu açıklaması gerektiğini söyledi.

DHA 10.02.2016 - 07:20

CHP'li Tanrıkulu: AKP, PYD'den neden rahatsız?

CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin ile Sezgin Tanrıkulu, İngiltere'nin başkenti Londra'da faaliyet gösteren Türkiye Çalışmaları Merkezi'nin düzenlediği toplantıya katıldı.

İngiltere Parlamentosu'nda düzenlenen 'Türkiye Barış sürecinin bitişi; IŞİD saldırıları ve yeni anayasa' başlıklı toplantıda, Tekin ve Tanrıkulu, Türkiye'deki son gelişmeleri değerlendirdiler.

Tanrıkulu, Suriye'deki son durum ve bölgedeki farklı grupların yapılanmalarıyla ilgili PYD hakkındaki bir soru üzerine, bu grupların kendi halklarını IŞİD vahşetinden korumaya çalıştıklarını belirterek, "AKP, IŞİD'den rahatsız değil de neden PYD'den rahatsız, bunu onların izah etmesi lazım şeklinde" konuştu.

PYD'nin 2002 yılında kurulmuş ve bugüne kadar ne Türkiye'de ne de Türkiye'ye yönelik herhangi eylemi olmadığını dile getiren Tanrıkulu şöyle devam etti:

"Suriye sınırında YPG ve PYD'den önce IŞİD vardı, rahatsız değildi. IŞİD bayrakları diğer tarafta sallanıyordu, AKP bundan rahatsız değildi. Bunlar Suriye halkından daha çok dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş cihatçılardan oluşuyordu, bundan rahatsız değildi. Ama kendi topraklarında farklı halklardan, Türkmenlerden, Araplardan oluşmuş PYD'den rahatsız. Hükümet neden IŞİD'den rahatsız değil de
kendi halkını IŞİD vahşetinden korumaya çalışan ve Türkiye'ye yönelik bir eylemi olmamış, kendi halkını temsil etmeye çalışan bu örgütten neden rahatsız. Bunu hükümetin açıklaması lazım'.

"BİNALİ YILDIRIM'A SORUN"

Gürsel Tekin de, 7 Haziran seçimlerinden sonraki "kirli gazetelere el koyacağız açıklaması" hakkında konuştu. "Sadece şahsımla ilgil yapılmış 84 manşet var. Bunların bir tanesi gerçek çıksın ben siyaseti bırakacağım" diyen Tekin şunları söyledi:

En son manşette Alman istihbarat örgütü bana bilgi verirken görüntülenmişim. Ertesi gün bütün gazeteleri aldım. Sadece beş gazete beni manşette vermiş. Bu beş gazete kim? Hepsi hükümetin el koyduğu gazeteler.

Binali Yıldırım'a sorun. Siz 650 milyon doları kimin için topladınız? Kızılay için mi, hayır kurumları için mi yoksa mülteciler için mi topladınız... 650 milyon doları gazete ve televizyonların alımı için topladı. Ben bu gazetelere kirli demeyeceğim de ne diyeceğim...

Bu öyle abartıldı ki basın ve medya özgürlüğüne karşıyız gibi. Basın ve medya özgürlüğü CHP iktidarında en rahat şekilde kendisini ifade edecektir. Lütfen Binali Yıldırım'a bu soruyu sorun..."

Sayfa Yükleniyor...