CHP'li vekil: Diyanet kar ediyor mu?

Soru, 'tiyatrolar kar etmiyor' mantığıyla hareket edildiğini savunan CHP Milletvekili Musa Çam'dan geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.11.2012 - 03:27

CHP'li vekil: Diyanet kar ediyor mu?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Yazma Eserler Başkanlığı'nın 2013 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü ve kabul edildi.

Bakan Ertuğrul Günay'ın sunum yaptığı, milletvekillerinin görüşlerini dile getirdiği komisyonda, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, bakanın her geçen gün biraz daha kötü performans gösterdiğini savundu ve Başbakan Erdoğan'ın, 'devletin tiyatrosu olmaz' sözünden sonra bakanlığın bu konuda çalışmalar yaptığını belirtti.

Çam, devletin, 'tiyatrolar kar etmiyor' mantığı güttüğünü ileri sürerek, ''Eğer kar etmeyen kurumları satmaya kalkarsanız, birisi de çıkar ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kar edip etmediğini sorar'' dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş de, piyanist Fazıl Say'ın yargılanmasına değindi.

Fazıl Say'ın sosyal paylaşım sitesinde düşüncesini paylaştığı için yargılanmasını eleştiren Gümüş, "'"Birileri, hükümet Fazıl Say'ın üzerine giderken sizden birileri 'van münit' diyecek mi? Demeyi bir kenara bırakın, 'halk onu cezalandırdı' diye yorum bile yapıldı'' dedi.

Fazıl Say'ın dünyanın en önemli müzik adamlarından birisi olduğunu belirten ve hakkında açılan davaya bütün dünyanın güldüğünü dile getiren Gümüş, ''Fazıl Say'a açılan dava, hukuk meselesi olmaktan çok, bir fikir meselesidir, siyasi konu haline gelmiştir. Hükümet, onun fikirlerinin yargılanacağı davanın arkasında durmuştur'' diye konuştu.

"ATATÜRK'ÜN MEKTUBU AÇIKLANSIN"
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Medine'deki Mescid-i Nebevi'nin yıkılacağı iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Kabe'deki revakların yıkılacağı ve Konya'ya getirileceğinin de söylendiğini ifade eden Kalaycı, ''Konya'ya gelmesinden memnun oluruz ama yerinde kalması daha iyi olur'' dedi.

Atatürk'ün, döneminde, Hz. Peygamber'in mezarının yıkılacağının söylenmesi üzerine Suudi Arabistan Kralı'na mektup yazdığını belirten Kalaycı, ''Mektubunda, mezarın yıkılması durumunda orduyu göndereceğini söylemiştir. Eğer böyle bir mektup varsa, neden saklanıyor. Bunun açıklanması lazım. Şimdiki yöneticilerimiz de bir mektup yazamaz mı '' diye konuştu.

"TÜRKÜ SÖYLEYEN OPERACI CEZA ALDI"
CHP Muğla Milletvekili Tolga Çandar, tiyatroya ayrılan bütçenin yetersiz olduğunu ifade ederek, ''Ama bu az bütçe ile mucizeler yaratıyorlar, onları tebrik ediyorum'' dedi.

Bir operacının kendisiyle türkü söylediği için ceza aldığını belirterek, bu durumu eleştiren Çandar, bu tür ucube örneklerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Çandar, Ege'nin, Anadolu efsanelerinin Avrupa okullarında Yunan efsanesi olarak okutulduğunu kaydederek, ''Bunu biraz da biz sağlamışız ama buna engel olmalıyız'' dedi.

Yurtdışında Türkiye'ye ait olan eserlerin tamamının ülkeye getirilmesi gerektiğini dile getiren Çandar, ''Efsaneler bu kadar kolay bırakılmamalı Yunanlılara. Anadolu efsaneleri tamamıyla bize aittir ve bunlara sahip çıkmalıyız'' ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...