CHP'li vekilden Bağış'a: Yürü ancak gidersin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'a yönelik, ''Artık boş gezme, boş konuşma, adam gibi otur, çalış ya da yürü ancak gidersin'' dedi.

Anadolu Ajansı 12.10.2012 - 12:48

CHP'li vekilden Bağış'a: Yürü ancak gidersin

CHP Genel Başkan Yardımcısı, AB Uyum Komisyonu Başkanvekili Umut Oran, CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, 10 Ekim'de açıklanan AB Türkiye İlerleme Raporu'nu değerlendirdi.

Sonuçların üzücü olduğunu ifade eden Oran, İlerleme Raporları incelendiğinde hiçbir alanda ilerlemenin bulunmadığını, gerileme ve uyarıların olduğunu savundu. AK Parti Hükümeti'nin, sürekli konuştuğunu, göz boyadığını belirten Oran, AB İlerleme Raporu'nun, Hükümet'e ve AB Bakanı, Başmüzakereci Egemen Bağış'a tokat gibi bir cevap olduğunu söyledi.

Oran, Hükümet'in, tutuklu öğrenciler ve gazeteciler için terörist tanımlaması yaptığını, şeffaf yargı süreci ve düşünce özgürlüğünden söz ettiğine işaret ederek, ''AB, 'Sen vatandaşını kandırabilirsin, aldatabilirsin ama beni kandıramazsın' diyor. Tam üye olması gereken Türkiye için kötü bir rapor. İnsan hakları, özgürlükler, eşitlik, adalet, kuvvetler ayrılığı konularında AKP'nin başarısızlığını, AB İlerleme Raporu tescillemiştir. İlerleme Raporu, Hükümet için, esasında anlayana bir muhtıra niteliğinde'' diye konuştu.

Hükümet'in, ''Bir gün AB'ci, bir gün anti AB'ci, işine geldiğinde baş üstüne, işine gelmediğinde bananeci'' olduğunu savunan Oran, AK Parti'nin bu politikalarının, şanzımanı dağılmış, motoru patlamış bir arabaya benzediğini kaydetti. Oran, AB'nin, Hükümet'e muhtıra niteliğinde balans ayarı yaptığını öne sürerek, Hükümet'in de AB'nin de masum olmadığını ifade etti.

Bakan Bağış'ı eleştiren Oran, şunları kaydetti:

''Millet, Bağış'ı, ağustos böceği gibi boş konuşup, boş gezmesi, kendisi çalıp kendisi oynaması için bakan yapmadı. Bu millet, Egemen Bey'i, karınca gibi çalışması için bakan yaptı. AB işine gelince gülüm balım, işine gelmeyince tu kaka. AKP Hükümeti'nin, AB karnesi hazırladık. Burada da sınıfta kalmış, hal ve davranışlar, ruh hali içerde ve dışarıda güven vermiyor. Sana ev ödevi, bugün 40 soru önergesi veriyoruz, otursun çalışsın, ev ödevini yapsın. Bağış, bu süreci götüremiyor. Egemen Bey'in anlayacağı dilde cevap veriyorum, dost tavsiyesi şu; artık boş gezme, boş konuşma, adam gibi otur, çalış ya da yürü ancak gidersin.''

Bilgehan da son açıklanan İlerleme Raporu'nun, ''ilerleme değil, gerileme'' raporu olduğunu savunarak, bundan ana muhalefet partisi olarak üzüntü duyduklarını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...