CHP'li vekiller Cihaner ile görüştü

3 CHP milletvekili tutuklu bulunan Erzincan Cumhuriyet Başsacısı Cihaner ile görüştü. Vekiller Başsavcı'nın sağlığının yerinde olduğunu söyledi.

18.02.2010 - 14:08

Tututklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i avukatları ve CHP'li 3 milletvekili cezaevinde ziyaret etti.

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in avukatları ile CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ve Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe Erzurum H Tipi Cezaevine geldi.

Avukatlar ile milletvekilleri, burada herhangi bir açıklama yapmadan Cihaner'i ziyaret etmek amacıyla cezaevine giriş yaptı.

Görüşmenin ardından bir basın açıklaması yapan CHP milletvekili Ahmet Ersin, ''Cemaatler üzerine yaptığı bir soruşturma yüzünden Ergenekon üyesi olduğuyla bağdaştırmak için mücadele ediyorlar. 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' içinde bağlantısı olduğunu öne sürmüşler. 'Albay Dursun Çiçek'i tanıyor musun?' diye birkaç kez sormuşlar. Bu çalışmayı görevi olduğu için başlatmış. Ve sonuca ulaşmak için çalışmış.''

Sivas Milletvekili Erol Tınastepe de cezaevi koşullarından söz ederek, sadece günde 2 saat sıcak su verildiğini, Başsavcı Cihaner'in de çalıştığı yerlerde böyle bir uygulama olmadığını aktardığını ifade etti.

CHP'li milletvekilleri daha sonra Erzurum Adliye Sarayına geldi.

Ersin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada ise Başsavcı Cihaner'in sağlık durumunun iyi olduğunu ve moralinin yerinde olduğunu, kendisine isnat edilen suçları kesinlikle kabul etmediğini belirtti.

Başsavcı Cihaner'i yapılan uygulamanın hukuka aykırı olduğunu savunan Ersin, konuşmasına şöyle devam etti;

''Hakimler ve Savcılar Yasası'nın 88. maddesine göre, 'bir savcının makamı suçüstü halinde aranabilir', bu çok açık. Halbuki burada suçlamalar gizli tanık beyanlarına dayandırılıyor. Ergenekon'la bağlantılandırılmaya çalışılıyor. Bu soruşturmanın Dursun Çiçek tarafından yazıldığı ileri sürülen ama hale ne olduğu belli olmayan 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın Erzincan'daki uygulaması olduğu iddia ediliyor.

Özel yetkili savcı demek, sonsuz yetkili demek değildir. Özel yetkili savcının da uyması gereken kurallar vardır. Hukuk adamı asla hukuk dışına çıkmaz.''

Vekiller askeri cezaevine giderek burada da tutuklu bulunan Kurmay Albay Gençoğlu ile iki istihbarat görevlisi askeri ziyaret edeceklerini, ardından da Cihaner'in avukatları ile eşini göreceklerini söyledi.

Milletvekilleri Erzurum'dan Erzincan'a geçeceklerini ve Ankara'ya dönünce de raporlarını yazacaklarını ifade etti.

HSYK'YA DESTEK ZİYARETLERİ
Diğer yandan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK), öğle saatlerinden itibaren Yargıtay ve Danıştayın bazı üyeleri ile Danıştay Başsavcısı Yılmaz Çimen, destek ziyaretinde bulundu.

HSYK'ya gruplar halinde gelen yüksek yargı organları üyelerinin, kurul üyelerine desteklerini ilettikleri belirtildi.

Danıştay Başsavcısı Yılmaz Çimen, HSYK'dan ayrılırken ''çok özel ve çok anlamlı'' bir ziyarette bulunduklarını belirterek, ''Her şey ortada. Sizin gördüğünüzü biz de görüyoruz. Çok çok anlamlı bir ziyaret yaptık'' dedi.

Yüksek yargı organı üyelerinin HSYK'yı ziyaretleri gruplar halinde sürüyor.

İSTANBUL'DA PROTESTO
Öte yandan ''Hukuk ve Demokrasi Platformu'' üyesi bir grup avukat, HSYK kararını protesto amaçlı olarak Kadıköy Adliyesi önünde pankart ve dövizler açtı.

Grup adına bir basın açıklaması yapan avukat Gökhan Bozkurt, HSYK'nın Erzurum özel yetkili başsavcıvekili ve savcılarının yetkilerinin alınmasına ilişkin kararını kaygı ile karşıladıklarını söyledi.

Bozkurt, hakkında kuvvetli suç isnadı bulunduğunu öne sürdüğü Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında işlem yapan bir başka cumhuriyet savcısının soruşturma yapmasından ötürü HSYK tarafından görevinden alınmasının yargıya alenen müdahale olduğunu savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...