CHP'li vekillerden Kılıçdaroğlu'na destek

Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli ve Tekirdağ'dan 24 milletvekilli, olağan kurultayda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 16.11.2015 - 13:59

kılıçdaroğlu-28-10-15.jpg

CHP'nin Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli ve Tekirdağ'dan 24 milletvekili, olağan kurultayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini bildirdi. 

Milletvekillerinin ortak yazılı açıklamasında, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ortaya çıkan parlamento tablosunun AK Parti'nin tek başına iktidar olmasına imkan vermediği anımsatıldı.

Seçimlerin 1 Kasım'da yenilendiği ve cumhuriyet tarihinde ilk kez ortaya çıkan böyle bir durum sonucunda CHP'nin ilerlemekte olan kongre takvimini dondurduğu ve enerjinin genel seçimlere yöneltildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kongre takvimi kaldığı yerden devam ediyor ve 2016'nın ocak ayında olağan kurultayın yapılması öngörülüyor. Çok yakın bir tarihte olağan kurultay gerçekleşecek olmasına rağmen partimizi olağanüstü kurultaya çağırma girişimlerini doğru bulmuyoruz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, göreve seçildiğinden itibaren partimizi her açıdan yenileme çabası içerisinde olmuştur. Gençlerin ve kadınların siyasette daha fazla yer bulabilmesi, parti içi demokrasi kanallarının açılması, yıllardan beri ihmal edilen ön seçim uygulaması hayata geçirilmiştir."

Açıklamada, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında CHP'nin önerdiği politikaların halkın takdirini ve beğenisini kazandığı ancak beklenilen oy oranının yakalanamadığı aktarıldı.

Partinin seçimde ortaya çıkan sonucu tüm samimiyetiyle tartışacağı, öz eleştiri dahil, iktidara gelmek için tüm adımları atacağı vurgulanan açıklamada, "Bu metni imzalayan milletvekilleri olarak, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun önderliğinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin önündeki engelleri aşacağına inanıyoruz. Bu nedenlerle olağan kurultayımızda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekliyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Sayfa Yükleniyor...