CHP'li vekillerden tahliye talebi

3. yargı paketinin olaylanmasıyla tahliye talepleri de gelmeye başladı. Ergenekon davasının tutuklu sanıkları CHP'li vekiller Balbay ve Haberal'ın da aralarında olduğu bir çok sanık tahliye talebinde bulundu. CHP yönetiminden yapılan açıklamada "Yarın tahliye bekliyoruz" denildi.

Haberler 05.07.2012 - 18:23

CHP'li vekillerden tahliye talebi

Tutukluluğu zorlaştıran ve tahliyelerin önünü açan '3. yargı paketi'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından tutuklu milletvekillerine de tahliye umudu doğdu.

68'i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon davasının bugün görülen 199. duruşmasında tahliye talepleri yağmur gibi geldi.

Davanın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde yapılan duruşmada tahliye taleplerini aldı.

Sanıklar, kamuoyunda 3. yargı paketi olarak bilinen kanun kapsamında 35 sanık tahliye talebinde bulundu.

Tahliyesini isteyen isimlerden bazıları şunlar:

YARIN DEĞERLENDİRİLECEK
Tahliye taleplerini bugün değerlendirmeyen mahkeme başkanı Hüsnü Çalmuk, duruşmayı yarına erteledi.

CHP: TAHLİYE BEKLİYORUZ
CHP yönetiminden konuyla ilgili bir açıklama geldi. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, NTV'ye yaptığı açıklamada tutuklu milletvekillerinin başvurusu üzerine, yargının duruşmayı beklemeden dosya üzerinden karar verebileceğini ve vekillerinin kısa süre içerisinde tahliye olmasını beklediklerini söyledi.

'MECLİS'İ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRIRIZ'
Toprak, tahliye kararının çıkması durumunda, dün 1 Ekim'e kadar tatile giren Meclis'in olağanüstü toplantıya çağırılacağı belirtildi.

Milletvekillerinin bir an önce Meclis’te yemin ederek görevlerine başlamasını istediklerini belirten Toprak, bunun için yeterli milletvekili sayısını da bulacaklarını ifade etti.

Toprak, tutuklu vekillerin tahliye olması için tüm siyasi partiler arasında artık bir konsensüs olduğunu da belirterek, diğer siyasi partilere de bu konuda kendilere destek vermeleri çağrısında bulundu.

BDP'Lİ VEKİL DE TAHLİYE İSTEDİ
Tahliye talep edenler yalnızca ergenekon davası sanıkları değildi.

KCK davası tutuklusu BDP milletvekili Faysal Sarıyıldız da tahliye talebinde bulundu.

Kanun kapsamında ayrıca, Balyoz davasında Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tümgeneral Bekir Memiş'in de aralarında olduğu 17 sanık; Odatv davasında da Soner Yalçın, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan tahliyelerini istedi.

Sayfa Yükleniyor...