CHP’li Yılmaz: Trump'a gitmeyin, geldiğinde kabul etmeyin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını uluslarası toplum vicdanına karşı aldığını belirterek, “O zaman görüşmeyeceksiniz, tıpış tıpış gitmeyeceksiniz. Geldiği zaman kabul etmeyeceksiniz. Bu kararın yanlış olduğunu söylüyorsanız, Trump'ı yalnızlaştıracaksınız" dedi.

Anadolu Ajansı 11.12.2017 - 13:34 | Son Güncelleme : 11.12.2017 - 13:58

CHP’li Yılmaz: Trump'a gitmeyin, geldiğinde kabul etmeyin

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına değindi.

Arap dünyasının tavrını tarihi süreç gözden geçirilerek ele alınması gerektiğini dile getiren Yılmaz, ancak bu şekilde gelişmelerin doğru okunabileceğini bildirdi.
Suudi Arabistan'ın ABD'nin Kudüs kararı karşısındaki tutumunu eleştiren ve "kalenin içeriden fethedilmeye çalışıldığını" savunan Yılmaz, "Suudi Arabistan'ın kaymış olduğu çizgi, ibretliktir" ifadesini kullandı.

Yılmaz, CHP olarak Filistin konusundaki tavırlarının net olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz, Doğu Kudüs'ün başkent olan egemen ve bağımsız bir Filistin Devletini destekliyoruz. Kudüs'ün kalbine içerden saplanan bu hançerin çıkarılması, elbette namus borcumuzdur. Çünkü Kudüs, bugün Doğu Kudüs'e sıkıştırılan, ambargoya ve ablukaya maruz bırakılan, elinde hiçbir imkanı olmayan Filistinlilere bırakılacak kadar hafif bir şey olamaz. Eğer, ABD Başkanı bu kararından vazgeçmez ve büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşırsa, örneğin önümüzdeki yıl ABD'nin ulusal bayramı Kudüs'teki büyükelçilikte kutlanacaktır. Peki buna katılım olacak mıdır? Bugün tepki verenler yarın tıpış tıpış oraya giderse bu iki yüzlülük olmayacak mıdır?"

“İÇ POLİTİKAYA MALZEME YAPILDI”

AK Parti'nin Filistin meselesini iç politikaya malzeme yaptığını ileri süren Yılmaz, Mavi Marmara olayı sonrasında Türkiye ve İsrail arasında imzalanan ilişkilerin normalleşmesine ilişkin anlaşmadan bazı bölümler okudu.
Meclisten geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanan anlaşmada da Tel Aviv yerine Kudüs ifadesinin yer aldığını iddia eden Yılmaz, böylesi bir anlaşmadaki bu ayrıntının gözden kaçmış olamayacağını söyledi.

Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"AKP'nin Kudüs konusunda söylediklerinin hiçbir önemi yoktur. Çünkü Mavi Marmara gemisinden sonra, orada şehit edilen 9 vatandaşımızla ilgili olarak İsrail'e söylenen bütün sözleri bu anlaşma ile çöpe atmıştır. Çünkü bu anlaşmada İsrail askerlerinin Türkiye'deki yargısal süreçlerden affedilmesi düzenlendi. Ve bu anlaşma alel acele gecenin bir buçuğunda Meclisin gündemine getirildi ve AKP'nin oylarıyla kabul edildi. İç politikaya malzeme yapıldı."

“TERÖR DEVLETİYSE NİYE ANLAŞMA YAPIYORSUN?”

İktidarın Filistin konusunda samimiyetsiz olduğunu da savunan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail için kullandığı "terör devleti" ifadesine dikkati çekti.

Yılmaz, "Sayın Cumhurbaşkanı 'İsrail terör devletidir' diyor, terör devletiyse, sen bir terör devletiyle bu anlaşmayı niye yapıyorsun? Sen terör devletine niye Ankara'da büyükelçilik açma yetkisi veriyorsun? Niye senin büyükelçiliğin orada bulunuyor? Niye turistlerinin gelmesine izin veriyorsun, pasaportunu kabul ediyorsun?" sorularını yöneltti.

Dış politikanın "Ben istediğimi söylerim, alacağım desteği alırım, sonra da herkes söylediklerimi nasıl olsa unutur" mantığı ile yapılamayacağını belirten Yılmaz, AK Parti'nin Filistin konusunda her zaman içe ve seçime dönük dil kullandığını iddia etti.

ABD'nin Kudüs kararı konusunda uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğini, Türkiye'nin de buna öncülük edebileceğini anlatan Yılmaz, somut ve uygulanabilir önerilerde bulunulmasını istedi.

“TRUMP İLE GÖRÜŞMEYECEKSİN”

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yılmaz, ABD'nin Kudüs kararı sonrası ne gibi somut adımlar atılabileceği yönündeki soruya, "Somut adım şu; Trump'la görüşmeyeceksin. Bu kararı uluslararası toplumun vicdanına karşı aldı. O zaman görüşmeyeceksiniz, tıpış tıpış gitmeyeceksiniz. Geldiği zaman kabul etmeyeceksiniz. Bu kararın yanlış olduğunu söylüyorsanız, kararlarınızın arkasında duracaksınız ve Donald Trump'ı yalnızlaştıracaksınız" dedi.

“İSRAİL İLE İLİŞKİLERİN KOPMASINI İSTEMİYORUZ”

Yılmaz, bir başka soruyu yanıtlarken de CHP olarak hiçbir zaman İsrail ile ilişkilerin tamamen koparılmasından yana olmadıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz İsrail ile ilişkilerin kopmasını savunmuyoruz. Biz İsrail'i tanımışız. Mesele burada; bir devlet ortaya çıkmış, diğer devleti de biran önce ortaya çıkarmak, Filistin Devletini ortaya çıkarmak. Bizim asıl amacımız budur. Ama İsrail sorumsuz adımlar atmaya devam eder, tek taraflı kendi kararlarını dayatmaya kalkarsa, bunu ilk karşı gelecek de biziz."

Sayfa Yükleniyor...