'CHP'liler ikiye ayrılır'

CHP milletvekilleri parti merkezinde bir araya geldi. Toplantı girişinde kurultay öncesi birlik mesajları verildi. İnce, "CHP'liler ikiye ayrılır" sözleriyle parti içi muhalefeti eleştirdi.

Anadolu Ajansı 18.02.2012 - 13:07

'CHP'liler ikiye ayrılır'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP milletvekilleriyle bir araya geldi. Parti Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleştirilen toplantıda, milletvekillerine tüzük değişikliği konusunda bilgi verileceği, katkı ve görüşlerinin alınacağı belirtildi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, toplantıya girişinde, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u onaylamasına'' ilişkin sorusunu yanıtladı.

''Hükümetin acelesini anlıyordum da sayın Cumhurbaşkanı'nın acelesini anlayamadım'' diyen İnce, Genel Kurul'dan sabah 6'da geçen kanunu, Cumhurbaşkanı Gül'ün 7 saat sonra onaylandığını söyledi.

''CHP'LİLER İKİYE AYRILIR''
İnce, 27 Şubat'taki kurultayın delegeler dışındakilere kapalı olacağı yönündeki açıklamaların hatırlatılması üzerine ise ''CHP'liler ikiye ayrılır, 'CHP'lilerle kavga eden CHP'liler', 'AKP'lilerle kavga eden CHP'liler', Ben AKP'lilerle kavga eden CHP'lilerdenim. Parti içi konuları asla basınla paylaşmam'' şeklinde konuştu.

Denizli milletvekili Adnan Keskin de kurultayda divan başkanı olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine, 15 gün önce Genel Başkan'ın bu konuda istekte bulunduğunu anımsattı.

Hala bu durumun geçerli olup olmadığının sorunu Keskin, ''tebliğ edilen görevle ilgili herhangi bir değişiklik yapıldığına dair bilginin kendisine ulaşmadığını'' söyledi.

Keskin, bir soru üzerine, ''Karmaşa yaşanması için tırnak kaşıyanları mahçup edecek bir kurultay gerçekleştireceklerini'' söyledi.

Toplantıya giren diğer bazı CHP'li milletvekilleri de Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a yönelik eleştirilerini dile getirdiler.

KIRILGANLIKLAR VE ÖFKELER VAR
Toplantı devam ederken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap da makamında basın mensuplarıyla sohbet etti.

Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'u eleştiren Matkap, ''kişiye özgü yasal düzenlemenin olmayacağını'' söyledi.

Cumhurbaşkanı'nın ''yasayı jet hızıyla onayladığını'' savunan Matkap, ''Cumhurbaşkanı makamının boşluğu bir kez daha görüldü. Noter konusundaki eleştiriler bir kez daha haklılık kazandı. Anayasa Mahkemesinden bu düzenlemenin döneceğini tahmin ediyorum'' ifadelerini kullandı.

Matkap, bir gazetecinin ''27 Şubat'taki kurultayın delegeler haricindekilere kapatılmasına yönelik bir düşence olduğu ifade ediliyor, ne diyorsunuz'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''CHP'lilerin bir kısmı 26 Şubat'ta yapılacak birinci kurultaya katılmayacak, böyle bir kampanya var, böyle bir telkin var. Bu konuda düşüncem şöyle; hiçbir CHP'li CHP'yi arkadan hançerlemez. Her zaman partisine sahip çıkar 26'sında da 27'sinde de bütün delege arkadaşlarımın aynı heyecanla iki kurultayda yer almasını bekliyorum, umut ediyorum. Şu an CHP içinde bünyesinde kimi kırılganlıklar, kimi öfkeler var, ama CHP'de bu tür sorunlar konusunda 'kol kırılır yen içerisinde kalır' özdeyişini en çok söyleyen Önder Bey'dir. Onun için CHP'lilerin 26'sında da 27'sindeki kurultayda da büyük heyecan yaşanacaktır.''

27 Şubat'taki kurultayı basın mensuplarının izleyip izlemeyeceği yönündeki soruya da Matkap, ''Biz bunu konuşmadık. Kapanır kapanmaz konusunu kendi aramızda konuşmuş değiliz ama seyircisiz olması şart, orası seyirci kaldırmaz'' dedi.

''Önder Sav ile görüşecek misiniz'' sorusu üzerine de Matkap, ''Görüşmekte engel yok, görüşürüm 4 yıl birlikte çalıştık'' yanıtını verirken, ''Randevu var mı'' sorusuna da ''Hayır yok, böyle bir ihtiyaç varsa görüşürüm. CHP'de kimsenin kimseden fazlası yok'' karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...