CHP'lilere hesaplarda usulsüzlükten dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP'nin eski saymanı, eski muhasebe müdürü ve muhasebe görevlisi hakkında görevi kötüye kullanma, özel evrakta sahtecilik suçlarından dava açtı.

Haberler 03.07.2009 - 13:05

Anayasa Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na CHP'nin hesaplarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma başlatan Başsavcılık, partinin eski Saymanı Mahmut Yıldız, eski Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya ve Muhasebe görevlisi Ersin Şenol hakkında dava açtı.

İddianamede, sanıkların ''hizmet sebebiyle güveni kötüye kullanma'', ''özel evrakta sahtecilik'', ''parti defter ve kayıtlarının tutulmaması'' suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede, CHP'nin 1998 yılı kesin hesaplarının incelenmesi sonucunda ''resmi belge niteliğinde posta işletmesi alındıları üzerinde tahrifat-sahtecilik'' suçuna ilişkin Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan ihbara bağlı soruşturmanın, soruşturma evrakından ayrılarak yürütüldüğü ve dava zaman aşımının 27 Kasım 2006 tarihinde dolması nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesinin CHP'nin 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ait kesin hesap incelemelerine yer verilen iddianamede, 2004, 2005 ve 2006 yıllarına ilişkin, '2820 sayılı Yasa'nın 60. maddesine göre usulüne uygun kayıtların tutulmaması, yevmiye defterinin zamanında tasdik ettirilmemesi, defter-i kebire sayfa numarası verilmemesi ve hiç tasdik ettirilmemesi nedeniyle' Siyasi Partiler Yasası'nın 113. maddesine aykırılık eyleminden, ilgili dönemlerde CHP Genel Saymanı olarak görev yapan Mahmut Yıldız ile CHP Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya'nın sorumlu olduğu ileri sürüldü.

PARTİ ZARARA UĞRATILDI
İddianamede, partinin zarara uğratılmasına neden olduğu iddia edilen eylemler şöyle sıralandı:

ÖNDER SAV'IN DOSYASI AYRILDI
"Eylemlerden CHP Muhasebe Servisinde çalışan Ersin Şenol, Muhasebe Müdürü Ertuğrul Kaya, söz konusu dönemde Genel Sayman olarak görev yapan Mahmut Yıldız ile Genel Sekreter Önder Sav'ın sorumlu olduğu düşünülmüştür" denilen iddianamede, "Sav hakkında, yasama dokunulmazlığına sahip olması nedeniyle soruşturma evrakı üzerinden işlem yapılmadığı, soruşturma evrakından bir örneğin milletvekili Önder Sav hakkında gereğinin takdir ve ifası için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu'na gönderildiği vurgulandı.

İddianame Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi, sanıkların Eylül ayında yargılanmaya başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...