CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için Güvenpark'tan başlattığı yürüyüşte yedinci gün de tamamlandı. 

Geceyi, Ankara-Bolu il sınırındaki Yayla Turistik Tesisleri'nde oluşturulan konaklama alanında geçiren Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde yürüyüşüne başladı.

Kılıçdaroğlu, Gerede yakınlarındaki Danişmentler mevkisinde Merkez Yönetim Kurulunu (MYK) topladı. 

MYK toplantısının ardından yürüyüş, saat 14.00'te yeniden başladı.

18 kilometrelik etabın tamamlanmasıyla CHP lideri Bolu il sınırına girdi. Bugünkü yürüyüşle 7 günde toplam 140 kilometre geride kalmış oldu.

Kılıçdaroğlu'na yürüyüşünde, "amirallere suikast" soruşturması sürerken intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın abisi Ahmet Tatar, Ergenokon davasında yargılanan Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Balyoz davasında yargılanan eski Kurmay Albay Ali Türkşen, eski Koramiral Atilla Kezek, eski Tümamiral Fikret Güneş, eski Kurmay Albay Bora Serdar ile Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden bazı madencilerin aileleri eşlik etti.

ESKİ SPORCULAR 'ADALET YÜRÜYÜŞÜ'NDE

Öte yandan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu yol üzerinde, aralarında çeşitli spor dallarında madalyaları da olan bir grup eski sporcu grubu karşıladı. Sporcular arasında, Türk atletizminin efsane maratoncularından Veli Ballı, Kırkpınar güreşçisi Savaş Yıldırım, milli maratoncu Gazi Aşıkoğlu gibi isimler yer aldı. Güreşçi Yıldırım'ın yürüyüşe kispetiyle katılması ise dikkat çekti. Sporcular, son mola noktasına kadar CHP lideri Kılıçdaroğlu'yla birlikte yürüdü.

"YÜRÜMEYİP NE YAPACAĞIM"

FOX TV'nin bir programında, yürüyüşe yönelik eleştirilere de yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Yürümeyip ne yapacağım? Demokratik, anayasal hakkımı kullanıyorum. 'Efendim ben size lütuf veriyorum, lütuf içinde yürüyorsunuz, lütfediyorum size.' diyor. Ne zamandan beri benim doğuştan gelen haklarım, ne zamandan beri anayasanın bana verdiği haklar bir başka kişinin iki dudağında lütfa dönüştü?" ifadelerini kullandı.

"YARGIYA TALİMAT" SORUSUNA YANIT

"Yargıya talimat verildiği" yönündeki iddialarına dair soruya, Kılıçdaroğlu şu yanıtı verdi:

"Vatandaşın zaten emir ve talimat verecek hali yok. Kim emir, talimat veriyor? Kim yargıyı engelliyor? Kim darbenin ana aktörlerinin savcıya gidip ifade vermesini engelliyor? Ben mi engelliyorum? Ben gidin diyorum. Ama birileri onlara gitmeyin diyor. Bürokrat siyasi desteği almadan böyle bir yola başvuramaz. Siyasi desteği ve talimatı alıyor ve yapıyor. 

Her türlü suçlamayı yapabilirler. Hiç önemli değil. Her iftar sofrasında oturuyor, beni eleştiriyor. Çünkü onun tek gündemi benim. Beni eleştireceğine karşıma çıksana. Senin cesaretin yok mu, aklın yok mu, mantığın yok mu? Gel, oturalım iki medeni insan gibi ve bana sor. Beni yalancılıkla suçluyor. şurada yalan söyledi desin. Diyemiyor. Ama ben dünya kadar yalanını söyleyebilirim. Bu kısır tartışmalar içine girmek istemiyorum. Biz bu ülkede adalet istiyoruz. Her vatandaşım için adalet istiyorum."

"FETÖ'CÜLÜK OYNUYORLAR

"Yürüyüş, FETÖ'nün oyunu" ve "Kılıçdaroğlu FETÖ ağzıyla konuşuyor." şeklinde ithamların olduğunun hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"FETÖ'nün ne konuştuğunu, nasıl konuştuğunu ben bilmiyorum. Ama onlar gayet iyi biliyorlar, FETÖ'nün nasıl konuştuğunu, neler yaptığını. Hayatım boyunca FETÖ ile hiçbir zaman ne telefonla ne şahsen bir araya geldim. Ne oturdum ne konuştum. Ama onlar hem telefonda konuştular hem paralar verdiler. Her türlü imkanı verdiler. FETÖ'cüleri aldılar, devletin en duyarlı noktalarına onlar yerleştirdiler. Ben sadece adalet istiyorum. FETÖ'cülükle benim ne ilgim var?" 

"KİMSEYİ DAVET ETMEDİM"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Adalet yürüyüşü hayır cephesini konsolide edebilir mi, eklenenler olabilir mi?" sorusuna, "Kim adaletten, haktan, hukuktan yanaysa hepsini bu yürüyüşe bekleriz. Ben kimseyi davet etmedim, kimseye gelin demedim. Ama bugün binlerce kişi geliyor ve yürüyüşe destek veriyorlar" karşılığını verdi.

"KILIÇDAROĞLU'NU DA TUTUKLAYIN DİYEBİLİRLER"

Adaleti toplumun her kesimi için istediğini yineleyen Kılıçdaroğlu, "Bireysel olarak benim bir sorunum yok. Kızabilirler, yeni bir talimat verebilirler, 'Kılıçdaroğlu'nu da tutuklayın' diyebilirler, her şeyi yapabilirler. Bunlar vız gelir, tırıs gider" diye konuştu.

Yürüyüşte şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk olmadığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, provokasyon uyarısı yaptı. 

"100 kilometreyi tamamladık. Cam mı kırıldı, çerçeve mi kırıldı, trafik mi aksadı? Hayır. Ama tahrik etmeye kalkacaklardır, provokasyonlara bizi alet etmeye çalışacaklardır" diyen CHP lideri, "Bu konuda son derece dikkatliyiz. Provokasyonlara kapalıyız. Ne yaparlarsa yapsınlar, hiçbir şekilde onlarla oturup tartışmayacağız ve müdahale etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

BAHÇELİ'YE YANIT

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yürüyüşle ilgili eleştirilerine de şu karşılığı verdi:

"Komplo teorilerine artık karnımız tok. Biz adalet istiyoruz. Ne yapacaklar, adalet isteyenleri dövecekler mi, öldürecekler mi? Bunu mu yapacaklar? Bunlar kamuoyunu tahrik için önceden hazırlama demeçlerdir. Bunlardan özenle kaçınmak lazım. Biz hiç kimseye saldırmıyor, kızmıyoruz. Lüks yerlerde de yatıp, kalkmıyoruz. Yürüyüşümüzü yapıyoruz. Bu yürüyüş, Türkiye demokrasi tarihine geçecek olan bir yürüyüştür."